Yamaha Tracer 700 testGüney Amerika seyahatimize zorunlu bir mola vermiş; motosikletlerimizi Bilbao, İspanya’dan gemiye yüklemiş ve Houston, Texas’a doğru yolcu etmiştik. Aradaki boşlukta da Türkiye’ye döndük; hem eksik kalan kimi hazırlıklarımızı tamamlamak, hem de Türkiye’de henüz satışa sunulmamış Yamaha’nın yeni motosikleti Tracer 700’ü denemek için. Kısıtlı zamanımız nedeniyle sadece 2 gün sürebildiğim Tracer 700’de kaldı aklım, Güney Amerika seyahatimiz bittiğinde kendisi müstakbel adaylarımdan olacak kesinlikle.

2 günlük yolculuğumuz için istikamet Kaz Dağları idi. Ben daha önce birkaç kez gitmiş ve çok sevmiştim. Yolculuğun ilk günü 250 km. sürdü ve köy yollarını tercih ettik. Kimi yerler stabilize, kimi yerler mıcırlı idi. 2. günü ise ana yoldan döndük ve 400 km. sürdü. Özellikle iki farklı rota tercih ettik ki motosikletin iki ayrı yol koşulunda da performansını görelim ve yakıt tüketimini daha sağlıklı ölçebilelim. 2 günlük yoldan sonra benim Tracer 700’e dair düşündüklerimi maddeler halinde sıralamam gerekirse…

Ağırlık: Tracer 700, 196 kiloluk cüssesine rağmen gayet dengeli bir motor. Boyum zar zor yeterek yaklaşık 700 km. kullandım, bir kez bile durma hızlarında acaba devirir miyim korkum olmadı.

Sele yüksekliği ve sele konforu: MT07’ye çok benziyor olsa da ona göre yerden daha yüksek bir selesi var. 835 mm. sele yüksekliği ile benim boyum Tracer 700’e yetmedi, Yamaha Türkiye’deki arkadaşlar sağ olsun; hem arka, hem de ön amortisörden biraz indirdiler. 1,5-2 cm daha düşünce parmak uçlarında sürebildim motoru. Ancak alacak olsam kalıcı olarak indirmenin yollarını arar ve 810 mm.’de sabitlerdim motosikleti. Fakat boyunuz 1.67 cm. ve üstü ise böyle sıkıntılarınız olmayacaktır, bacak boyunuz kısa olmamak şartıyla size rahat rahat uyar orijinal sele yüksekliği. Fakat 1.85 cm. ve üstü bacaklarını sığdırmakta biraz zorluk çekebilir, depodan yukarı taşacaktır muhtemelen bacakları. Seleye gelince… Öyle geniş ve rahat ki, Vespa’dan sonra uzunca bir zamandır böyle rahat bir selede oturmadım diyebilirim. Uzun yolda ek herhangi bir yastığa, aparata gerek yok bence.

Yakıt: Tracer 700’ün deposu 17 lt., uzun süre benzin istasyonu aramadan sürmek için ideal. Ekranda hem anlık, hem de ortalama tüketimi görebileceğiniz modları var. Anlık tüketimi izlemek pek zevkli değil, çünkü zaman zaman 8 lt./100 km. gördüm fakat ECO ışığının hangi aralıklarda yandığını keşfedince daha ekonomik bir sürüşe geçebiliyorsunuz. 3. viteste 100 ile gitmeye kalkışırsanız o ECO ışığı yanmıyor ama 6. viteste 50 ile giderseniz yanıyor, üstelik motor hiç bağırmıyor ve çok daha az etkileniyorsunuz yol koşullarından, titreşim minimuma düşüyor. Teknik açıklamasının ne olduğunu bilmiyorum ancak vitesi kontrol etmeden kalkıp sonra 4’te olduğunu görüp şaşırabilirsiniz. Motor hiç zorlanmadan kalkıyor. İlk gün ortalama 70-80 km. hızla gittik ve yakıt tüketimi 4 lt./100 km. idi. İkinci gün ise 120-130 aralığında sürdük genelde ve yakıt tüketimi 4,6 lt./100 km. oldu. Biz motosikletleri aldığımızda henüz yeniydiler, hatta benimki 50 km. yapmamıştı daha ve lastiklerinin(üstünde gelen Michelin Road 4 lastikler rodajda bile çok yormadı beni) rodajı için dikkatli kullandım, ani kalkışlarda arkanın kayması zaman zaman eğlenceli olsa da mıcırlı köy yollarında rodajı bitmemiş lastik pek hoş değildi. İlk 200 km.’ye dikkat!

İvmelenme ve son hız: Tracer 700, 9000 devirde 75 beygir üretebiliyor ve 6500 devirde 68 Nm torka sahip. Trafikte ivmelenmesi harika. Önceki motorlarımdan KTM Duke 390’ın ivmelenmesinin iyi olduğunu düşünürdüm, o acemi kalırmış meğer Tracer’ın yanında. 🙂 Sürekli vites ve debriyajla boğuşmak zorunda kalmadan ivmelenmek kesinlikle daha zevkli. Son hıza gelince… Ürettiği güç nedeniyle kullanıcıları fazlasıyla tatmin edecektir. Motorlar rodajda olduğu için biz hiç zorlamadık, siz rodajdan çıkınca da zorlamayın. En iyi motorcu yaşlı motorcudur. 🙂

Görünüş: MT07’ye bir türlü içim ısınmamıştı benim, bunda en büyük pay da alçak gidon ve kafa karenajının olmaması idi. Tracer versiyonunda ise gidon yükseltildiği ve kafa karenajı ile daha zengin durduğu için boynu içine kaçmış gibi duran görüntü gitmiş, gayet yakışıklı bir motosiklet gelmiş yerine. Enteresan tasarımlı ön cam, şık elcik korumalar ve ışıl ışıl bir gövde ile albenisi artmış. Benim gibi kısa da olsanız, uzun bacaklarınız da olsa motosiklet kocaman durmuyor ya da altınızda kaybolmuyor. Boyu yükselmiş ve gövdesi de biraz şişmanlamış. Ön camın kafayla birleştiği yere güzel bir logo oturtulmuş, elcik koruyucular bayağı ilginç tasarlanmış (umarım basit düşmelerde yeterli korumayı sağlayacak kadar sağlamdırlar da!) ve geniş bir sele koyulmuş.

Ve diğerleri:

-ABS standart donanımda geliyor.

-Peglerin yeri özellikle uzun bacaklı sürücüleri zorlayacaktır, zira biraz geride. Ben Duke’ten alışık olmama rağmen ilk gün beni bile zorladı.

-İlk günün akşamını artçı olarak tamamladım. Artçı selesi kesinlikle rahat ve oldukça geniş. Artçı pegleri de gayet işlevsel yerleştirilmiş. Ancak motosiklet güçlü olduğu için arka çanta olmadan, hele de uzun yolda artçı olmak gerçekten çok yorucu. Çünkü sürücü gidondan güç alıp geriye kaymıyor belki ama her gaz açısında, artçı nasıl tutarsa tutsun mutlaka geriye kayıyor. Mütemadiyen seleye yerleşmeye çalışıyorsunuz hal böyle olunca ve yoruluyorsunuz. Tracer 700’ü artçı ile uzun yol yapmak için alacaksanız, mutlaka bir arka çanta edinmelisiniz.

-Aynalar… Görüş açısı çok iyiydi. Ben yola aynalarım gevşek çıkmışım, kolaylıkla sıkılayabiliyorsunuz elinizle, herhangi bir alet edavata gerek kalmadan.

-Ön cam… Orijinalinde gelen ön camın yüksekliği hızlıca ve kolayca ayarlanabiliyor. İlk gün çok hız yapmayınca ön camın ne denli etkili olduğunu/olmadığını anlayamamıştım. 2. gün bölünmüş yoldan gidince ve o inanılmaz rüzgarı yiyince anladım normalin dışında herhangi bir rüzgarda ön camın kesinlikle yeterli olmadığını. Görüntü çok şık evet ama o denli işlevsel değil kesinlikle. Ne kadar yükseltsem de göğsüme ve başıma çarpan rüzgara engel olamadı. Molalarda omuzlarım ağrıdı hep geriye doğru itilmekten. Yine uzun yol için Tracer 700 almak istiyorsanız, camı kesinlikle değiştirmelisiniz. Tur camı daha doğru seçim olacaktır.

-Geniş bir aksesuar listesi var, touring camı da dahil zaman içinde zenginleşecektir diye tahmin ediyorum. Aksesuar listesine ise şuradan ulaşabilirsiniz.

-Tracer 700’e dair en garip şikayetim pege bağlı, virajda yattığınızda yere sürtüp sizi uyarması için tasarlanmış metal parça. Pek çok motorda o parça var, biliyorum ama Tracer 700’de öyle uzun ki ve benim boyumla birleşince öyle bir denk geldi ki, her durduğumda botumun içine girdi. Dikkat etmesem ilk ışıklarda yerdeydim, zira farkına varmayıp yeşil yandığında botun içinde o parça varken ayağımı yukarı çekmeye çalışabilirdim. Ben motoru alacak olsam ilk iş o parçayı kestirirdim.

Yamaha Tracer 700 alıcısı, motosikleti kendi sınıfındaki diğer araçlarla da karşılaştıracaktır. En yakın rakibini ben estetikten gayet uzak bulduğum için şu anki satış fiyatları arasında 1600 TL fark olmasına ve Tracer’da bagaj olmamasına rağmen onu tercih ederdim. Daha hafif, benzin deposu daha büyük ve kesinlikle daha estetik. Tracer’ı konumlandırırken MT07’ye göre değil de, piyasadaki rakiplerine göre konumlandırmak daha makul olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir