Whatever Works, 2009 yapımı.

Tipik bir Woody Allen filmi. Sadece Woody Allen yok bu seferkinde. Ama seçtiği oyuncu onu aratmıyor, daha başarılı olduğu bile düşünülebilir.

İnsanların aptallıkları, sınırları, kabuklarına nasıl bağlı oldukları ve bir anda ondan nasıl da kurtuluverdikleri üzerine karikatürize edilmiş pek çok tipin bir arada bulunduğu bir karmaşa aslında film. Muhafazakar ve tatminsiz, zengin annenin bir anda nasıl “sanatçı”ya dönüşüp iki erkekle birlikte yaşadığını görüyoruz mesela. Ya da sırf öyle gerektiği için o kadınla evlenmiş adamın 60 yaşında içindeki homoseksüeli keşfederek Silah Komitesi’nden ayrılıp galeri açmaya kalkıştığını vs izliyoruz. Değişimlerinin hızı başdöndürücü. Sırf bu yüzden karikatürizeler zaten. Entelektüel olmak bazen karikatürize olmakla eşdeğer ya hani bizim yaşadığımız ülkede de, gök başarılı bir şekilde resmedilmiş.

Boris’in zekasının ardına sığınıp insanlardan nefret etmesini bazı yerlerde taa içimde hissettim, bazı yerlerde ise bundan nefret ettim. Haklı çoğunlukla lakin böylesine nefret dolu olup da yaşayabilmek çok zor, ama o çok şanslı. Buna kızdım.

Film mi? Bitmek bilmeyen diyaloglar, herkesi her şart altında aşağılayan bir adam ve ben yapayım diye bas bas bağıran karakterler canınızı sıkmayacaksa… Tam seyirlik. Çok mu zevkli? Hayır.

7/10.

Kategoriler: Diğer

2 yorum

Anonymous · 29 Temmuz 2010 20:26 tarihinde

Haklısın. Öyle çok eğlenceli falan bir film değil fakat çokça derin düşüncelere sevk eden dialog var.

O aksi herifin bile bir (birkaç) seveni vardı ya… Her malın bir alıcısı var derler hani… 🙂

Bir kadın · 30 Temmuz 2010 07:55 tarihinde

Aksi ama zeki. Çok da fena bir “mal” değil yani, her şartta alıcı bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir