Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi’nin eğlenceli kitaplarından biri. Edepsiz Avnussalah ve ekibinin, onlardan aşağı kalmaz İstanbul halkıyla yaşadıkları; hayatlarını kazanma telaşı içinde neyi nasıl sömüreceklerini detaylıca düşündükleri hayat hikayelerinin bir garip romanı.

Baş karakter Avnussalah hem kurnaz, hem de sğlam bir laf ebesidir. Edepsizliğini, arsızlığını tiradlarının arkasına saklamayı çok iyi bilen Avnussalah’ın hedefleri arasında başkasından hamile kalmış ama zengin bir adamla evlenmeye ahdetmiş genç kızlar, yaşlı kocasının yeğeni ile düşüp kalkan heyecanlı tazeler, yaşça geçmişliğine ruhunun eşlik etmediği, mutluluğu genç erkeklerde arayan evlerden uzak teyzeler ve sakalına rağmen genç kız peşinde koştuğu için sersefil olan hacı hocalar vardır. Her birinin kocaman bir açığı ve yine her birinin tavsiyeye ihtiyaç duyan yaralı gönülleri vardır. Avnussalah ve kendi gibi edepsiz ekibi de bunu vazife edinip Yaralı Gönüllere Teselli Evi’ni açarlar. Tıp adamı olmayan bir doktordan, hukukçu olmayan bir avukattan ve Avnussalah’tan kurulu bu ekip azmış, yoldan çıkmış yaralı gönülleri yola getirip paralarını almak için türlü dalavereler çevirir.

Kitabı okurken yazıldığı yılları aklımdan çıkaramadım hiç. Sıklıkla da İstanbul’un böyle oluşunun yeni olmadığını, yıllar yıllar öncesine gittiğini hatırlattım kendime. Rezillik her daim dizboyuymuş meğer. Bunu da dizi yapsalar ya, çok izlenir bence. Seviyorum Hüseyin Rahmi’yi ve oyuncaklı dilini. Bir de kitabın sadeleştirilmemiş versiyonunu bulsaydım, daha da mutlu olacaktım. Sadeleştirmişler. Sanki okuyanı artıyor da böyle garip müdahalelerde bulununca! Tuhaf işler…

Kategoriler: Kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir