trendeki kiz paula hawkins instagramTrendeki Kız, Paula Hawkins’in polisiye romanı. İthaki Yayınları’ndan çıkmış 2. baskısını (Mart 2015) okudum. Gariptir ki, bugün itibariyle yayınevinin sayfasında bu kitap yok! Sosyal medyada çok aktif oysaki İthaki, acaba arama satırını kullanmayı beceremeyip bulamamış olabilir miyim?!

Bir süredir okuduğum kitaplardan çok mutlu değilim, haliyle okuma tempomu etkilemeye başladı. O nedenle popüler olana ara verip gerçekten sevdiğim/sevebileceğim yazarlara yöneleceğim yeniden. Öncesinde son bir darbe alayım diyip Trendeki Kız’ı okudum. Okumaz olaydım demeyeceğim de… Sosyal medyada kitaba övgüler sunan insanlar var! Derin bir nefes alıp “okumak” denen illetin nasıl da zamana/mekana/kişiye bağlı bir aktivite olduğunu yeniden hatırlatmalıyım kendime.

3 ayrı kadının ağzından yıkılmış bir evliliği, alkolün paramparça ettiği bir hayatı, vitrinlerde sürdürülen hayatların çürümüş depolarını okuyorsunuz. Kadınlardan biri sırra kadem basınca da alkolün savurduğu diğer kadına bahane oluyor ve olay örgüsü mıymıntı bir şekilde örülmeye başlıyor. Kapaktaki Tess Gerritsen yorumu bile kitabı okumamam gerektiğini bağıra çağıra duyurmasına rağmen neden okudum? Kafa boşaltmak için! Tipik Amerikan sinemasını neden izlersiniz, bağımsız Amerikan sinemasını severken? Bir şeyler çok gelir belki, arınmak istersiniz. Bana da Türk öykücülerinin ağır dili, benzetmeleri, ucunu kaçırdığım ipleri fazla gelmişti; hepsini bir köşeye koyup hap yapıp yuttum Trendeki Kız’ı. Filmini çeksinler, ki kesin çekeceklerdir, onu da gider izlerim. Ne ile karşılaşacağımı kestirebiliyorsam, eziyet gibi gelmiyor bu duraklar. Ama buraya kadarmış, rotamı değiştiriyorum artık.

Kategoriler: Kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir