Three Houses ya da kendi dilindeki haliyle Sami Sakhli, 2008 Gürcistan yapımı.

47. Altın Portakal Film Festivali kapsamında seyrettiğim filmlerden biriydi Three Houses. Evet, tam da adı gibi 3 ayrı evde ve 3 ayrı zamanda geçiyordu.

İlk evde Aneta var, 2 Owls’u yapan ya da tablodaki imzadan dolayı yaptığına inandığımız kadın. Peki Aneta gerçekten var mı? Bilemiyoruz. Onun ruhuna takılıp kalmış kocası var sadece görüntüde. Tablo da arzu nesnesi.

İkinci evde; 2. Dünya Savaşı sırasındaki Kızılordu generallerinden birini görüyoruz, sandalyede nahoş bir şekilde ruhunu teslim etmiş. Karısı ve sevgilisinin atışmaları eşliğinde görüyoruz bu sefer de 2 Owls’u. Sonra yine yolculuk başlıyor.

Üçüncü ev günümüzde bir yerlerde hayat buluyor ancak tabloyu görmüyoruz henüz. Sadece adı geçiyor. Çok konuşan ve “beni bu kadar çok konuşturma” diyen genç bir kadının aile yadigarı olduğunu bildiği ama elde edemediği arzu nesnesi olara çıkıyor bu sefer de karşımıza.

İlk defa izledim Gürcistan sinemasından bir örneği. Enteresan deneyimdi zira dile fazlasıyla yabancıyım, hal böyle olunca da bir süre adapte olamadım altyazılara, sesleri dinlemekten. İlk bölümde bunaldım zaten. O hissin filmin bütününe yayılmasından ürküyordum ki, Aneta diye bağıran adam yerini siyah-beyaza bırakınca geçti.

Gayet temiz, derli toplu bir filmdi. Hiçbir yerinde fazlalığı yoktu. Oyunculuklar, sahneler, kurgu, mekanlar… Biraz fazla tekdüzeydi belki, bu da tek kusuruydu zaten nazarımda. Ama bir sahneye 15 dakika ayıran Türk filmlerinden sonra, o bile kusur gibi gelmedi gözüme.

7/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir