The Wronged Man, 2010 yapımı.

Her yerde “Yanlış Adam” azizliğine uğramış olması konuyu değiştirmiyor, haksızlığa uğramış bir adamın hayatının 20 yılını izliyoruz.

Sinemalarda kendine yer bulmayacak bu filme nasıl oldu da denk geldim bilemiyorum, televizyonda seyredilen sıradan bir filmin tadını bıraktı sadece. DNA analizleri, olay yerinden alınan doku örnekleri vs’nin henüz adının bile koyulmadığı zamanlarda küçük bir kız çocuğuna tecavüz suçuyla hapse atılan bir adamın ve nedendir bilinmez onu oradan kurtarmak için tam 20 yıl savaş veren bir kadının hikayesini izliyoruz.

Gerçek bir hikayeden yola çıkılmış, işte sadece bu insanın içini ürpertiyor. Bazı istatistikler okumuştum, suçluların bulunması için teknolojiden bu denli faydalanılmayan zamanlarda hapse girenlere ya da olaylara ait kanıtların özellikle DNA ile ilgili teknolojilerden sonra yeniden değerlendirilmeleriyle birlikte binlerce insanın hapse çıktığına dair. Cümlenin sonuna geldiğinizde başını unuttuysanız özeti şu: DNA analizleri iyi bir şey.

Filmin sonunda diyor ki, siyahî vatandaşını suçsuz yere 20 yıl hapiste tutan eyalet hala küçük bir özür bile dilememiş. Pardon adlı bir film vardı değil mi? Bu durum bize pek yabancı değil yani.

Film mi? Vakit kaybı. 4/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir