The Woman, 2011 yapımı.

Takip ettiğim kimi sinema bloglarının azizliğine uğruyor ve böyle absürt filmler izliyorum zaman zaman. Başım ağrıdı felaket müzik kullanımı nedeniyle. Ben yandım, eller yanmasın diyerek yazıyorum.

The Woman’ı canlandıran enteresan isimli Pollyanna McIntosh aslında nasıl da hoş bir kadınmış diyeceksiniz ilgili sayfaya tıkladığınızda. Çünkü filmde vahşi bir kabilenin ele geçirilen son üyesi olarak tanıtılıyor. Yetmezmiş gibi, yamyamlık da var serde.

Bir de resimlik Amerikan ailesi var elimizde. İşinde gücünde, pırıl pırıl bir aile babası. (Aslında sadist, sosyopatın önde gideni, kadın düşmanı bir sapık imiş.) Sessiz, sakin, ilgili bir anne. (Çoktan yitirmiş akli melekelerini de haberi yok. Sergilenen şiddete en sessiz kalan kadın.) Suratsız, kendi halinde, ergen bir erkek çocuğu. (Babanın küçük kopyası imiş.) Depresif, sürekli ağlamaklı görünen bir kız çocuğu. (Babanın en çok hırpaladıklarındanmış meğer.) Bir de hiçbir şeyin fakında olmayan bir ufaklık.

Evin manyak babası, güya medenileştirmek için eve getirdiği kadın nedeniyle sıkıntılı zamanlar yaşayacaktır da henüz haberi yoktur. Hikaye güzel aslında. Kitaptan uyarlama imiş. Muhtemelen uyarlamanın sevimsizliği nedeniyle sıkıntı verdi bana. O müzik… Hala gümbürdüyor beynimin içinde. Gereksiz yere uzatılmış köpek havlamaları. Paralanan vücutların pornosu. Neymiş? “Gore”muş. Canım! Seyir zevkini mahveden görüntü kusurları. Sinemayı piyese dönüştüren oyunculuklar. Üstelik sanki kasıtlı yapılıyor gibi, bir sahnede hayran eden oyuncunun diğer bir sahnede beceriksizliğiyle şaşkınlığa sürüklemesi.

Film, sökülen iç organlara gelene kadar gerçekliğiyle ilgili şüpheye düşürmüyor. Zira bu gözler, kızını bodruma kapatıp yıllarca tecavüz edip çocuk sahibi olan adamların hikayelerini de okudu gazetelerde.  O nedenle diyorum zaten, güzel hikaye. Fakat gerçeklikten koptuğum son 15-20 dakika filmi tamamen batırdı.

İzleyecekseniz sesini kısın hiç olmazsa. Bir de jenerikten sonrasını bekleyin madem seyredeceksiniz. Ufaklığın gözünden görün bir de dünyayı.  5/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir