the railway man posterThe Railway Man, 2013 yapımı.

Trenlere çok ama çok meraklı Eric Lomax’in 2. Dünya Savaşı sırasında bu merakı yüzünden başına gelenler, bu travmatik geçmişe rağmen Nicole Kidman’ın canlandırdığı Patti’ye pat diye aşık olması, o güne kadar hiçbir belirtisini göremediğimiz travmasının evlenince birden patlak vermesi, krizler geçirmesi, yok efendim elektrik faturasını ödememesi, gelen görevlilere maket bıçağıyla saldırması, kendisine türlü türlü işkence yapılmasına müsaade eden subayla savaştan yıllar sonra yeniden karşılaşması ve birden sevgi böceğine dönüşmesi vs üzerine derinliksiz, kötü bir film.

Güzel şeyler var. Nicole Kidman’ın saçları (törpülenmiş çenesi, yanakları ve garip burnuna bakmaktan kendinizi alabilirseniz), Colin Firth’ün damatlığı ve bıyıklı/bıyıksız geçiş sahnesi, Death Railway olarak anılan Burma Railway‘e dair kısacık bilgi vermesi ama yine de merakı körükleyip ne olduğunu araştırmaya itmesi, Stellan Skarsgård’ı görmek (birkaç dakika olsa bile).

Gerçek hayat öyküsünden uyarlanan hikayeler böyle güdük sonuçlar doğuruyor ya, üzülüyorum vallahi. Nicole Kidman neyse hadi, estetik ameliyatlara vakit harcamaktan iyi filmlerde oynamaya zaman bulamıyor anlarım ama Colin Firth… Çok yazık olmuş. Nerede A Single Man‘de seyrettiğimde bayıldığım Colin Firth, nerede buradaki donuk adam… Senaryo ve yönetmeni sevmedim.

(Filmlere puan vermeyi bıraktım, hiç objektif değildi zaten. Daha da subjektif olup “izle, izleme” tagleri ekliyorum artık yazılara.)

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir