the page turner posterThe Page Turner ya da orijinal adıyla La Tourneuse de Pages, 2006 yapımı.

Kel babanın ve simsiyah saçlı annenin sapsarı kafalı kızı Melanie piyano çalmaktadır. Piyano çalmak öyle incelikli bir iştir ki filmin başında bir hayvanı paralayan kasap babanın ellerini görürüz sürekli. Hayvanı paraladığını detaylarıyla görmemiz yetmezmiş gibi, o melûn elleriyle parçaladığı envai çeşit et parçaları da ekranda arz-ı endam eder. Bir yerden sonra, ben artık bakamam bile! Tamam, gerçekten anladım, piyano çalabilen eller varsa dünyada hayvan parçalayan eller de var, hangisi olacağına ancak kendimiz karar verebiliriz. Bunun için en çiğ haliyle dalak, böbrek, ciğer görmem şart mı!

Bir sınava girer Melanie ve sınavda dikkatini dağıtıp da başarısız olmasına, hatta o zararsız sarı kafadan beklemeyeceğim kadar sert bir tepki olarak piyanoyu da hepten bırakmasına sebep olan Ariane ile yıllar sonra o narin incecik bacakları bir çeşit kütüğe dönüştüğünde yeniden karşılaşır. Hatta oğlunun da bakıcısı olur. Sonra gelsin soğumaktan lastik gibi olmuş intikamını alma zamanı!

Vallahi Ariane yatsın kalksın, dua etsin ki bir Kore filminde filan değildi, “fransız fransız” intikam aldı güya Melanie. Çok sofistike idi. Yıllardır Kore filmlerinin vahşetini benimsediğimden midir, pek bir hafif ve inandırıcılıktan uzak geldi bana intikam alış şekli.

Tatsız tuzsuz bir film. Filmin odağında piyano olduğu için müzik kısmı tatmin edebilir ama sırf onun için izlenmez. Ben Mubi’de izledim, çeviri faciaydı. Mubi’nin sosyal medya kanallarında da söyledim aynısını ama pek işe yaramadı. Mubi bu gevşeklikle nasıl iş yapıyor, anlamakta zorlanıyorum; sonra kendime bakıyor, vazgeçiyorum, Ariane gibi nedensiz yere çat diye bayılıyorum.

 

 

 

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir