The Last Station, 2009 yapımı.

Film Tolstoy’un son demlerini anlatıyor. Leovushka, yarım asırlık hayat arkadaşı, aşkla bağlı olduğu Sofya’ya mı aittir; yoksa düşünceleri ile vücut bulmasına önayak olduğu Tolstoyan akımına kapılıp giden halka mı? Ya ikisi arasında kalırsa?..

Helen Mirren’ı huşu içinde izleyebileceğiniz filmlerden biri The Last Station. Evet, odak noktamız Tolstoy ama onun pembe dizi karakteri haline getirildiği bir filmde kanlı canlı bir Sofya izlemek çok daha zevkli.

Lise yıllarında tanıştım Tolstoy’la. Son birkaç yılım da, geçmişte okuduğum bütün eserlerini en baştan okumalıyım diye sayıklarak geçmiştir. Çok küçüktüm ben Tolstoy için; ne anladım, ne anlamadım şimdilerde çok net hatırlayamıyorum. Ama filmdeki gibi bir Tolstoy yok zihnimde. Yazdıklarından kalan tortu onun çok daha güçlü bir karakter olduğu yönünde. İngilizce konuşan bir Tolstoy da bu yabancılaşmamın başlıca sebeplerinden. Helen Mirren yaşlı olduğu için görmüyoruz vücudunun detaylarını, onun yerine filmde ikame edilen kese kağıtlık Masha’nın memeleri de Tolstoy’u “hafifleten” unsurlardan.

Sırf bu olumsuzluklar için harcanacak bir film mi peki? Kesinlikle hayır. Sofya ve Leovushka arasındaki tutkuyu, sarsılmaz aşkı her gördüğümde; Helen Mirren sayesinde bunun bir film olduğunu her unuttuğum karede daha da çok sevdim. Sadık dostu(!) Chertkov için seçilen Paul Giamatti’nin ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu defalarca keredir kanıtladığı tadımlık değil, doyumluk bir seyirdi benim için.

Mülkiyete sonuna kadar karşı çıkan Tolstoy’un kimsesizliği en çok çağrıştıran yerde son bulan hayatı, Sofya’nın bildiğine sonuna kadar bağlı kalmak uğruna kendinden uzaklaştırdığı adamın acısına verdiği tepki, Valentin’in Tolstoy’un ona verdiği değeri gördüğünde kendinden geçişi… İzleyin. Tolstoy hayranı iseniz umduğunuzu bulamayacaksınız ancak uzun zamandır güzel bir film izlemediyseniz kesinlikle tatmin olacaksınız.

8/10.

Kategoriler: Diğer

2 yorum

Aslı · 28 Eylül 2010 19:02 tarihinde

Yaşlanmayan sevgileri ama vazgeçmedikleri inançları ile beni de çok etkilemişti bu film.

Bir Kadın · 28 Eylül 2010 19:34 tarihinde

Sevgi… Yaşlanmaz değil mi? Yoktan var olur da, varken yok oluvermez. Kimliğinden, kişiliğinden vazgeçmeden birbirlerini sevebilen insanları görmek umut verici. Filmlerde bile olsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir