The Ides of March, 2011 yapımı.

Afişte Ryan Gosling’i gördüğüm andan beri filmi izlemek istiyordum, bu sebepledir ki konusu, derdi nedir çok fazla kurcalamadan izleme gafletinde bulundum filmi. Oysaki ben sevmezdim cici Amerika’nın seçim entrikalarını anlatan filmleri. Amerikalara gitmeye ne gerek var, burnumuzun dibindekiler beni yeterince soğutuyor zaten hayattan.

Filmin özellikle ilk yarısı, birkaç oyuncuyu seyretmek haricinde, ciddi anlamda sıkıntı verdi bana. Hikayenin tökezlediği çok fazla nokta olduğunu düşünüyorum. George Clooney’den daha fazla şey bekliyordum sanırım inandırıcılık adına. Bu haliyle fazlasıyla karikatürize edilmiş bir politikacıyı canlandırıyor. Ama diğer karakterler onun kadar yapay durmayınca aralarında daha beter sırıtıyor.

Herkesin idealleriyle nasıl da ters düşebildiğine ya da aslında ideallerinin gerçekte nasıl da içi boşaltılmış, şık cümlelerden ibaret olduğuna tanıklık ediyoruz. Ama inanmıyoruz. Ida bile inandıramıyor bizi, bütün bunların kanlı bir yarışın parçası olduğuna. Sonundaki ölüme rağmen…

Aynı konuyu izleyen onlarca film var, bu içlerindeki en parlaklardan biri değil kesinlikle. Hele de benim gibi seçim öncesi filmlerinden hazzetmiyorsanız… Ryan Gosling kusura bakmasın. 5/10.


2 yorum

tipsy :) · 2 Aralık 2011 14:28 tarihinde

hadi ya o kadar kotu mu film, bende bu haftasonu izlemyi dusunuyordum…:(

Bir Kadın · 2 Aralık 2011 19:28 tarihinde

Tamamıyla subjektifim. Bu seçim filmlerinden gerçekten hiç hazzetmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir