teenage mutant ninja turtles posterTeenage Mutant Ninja Turtles, 2014 yapımı. Ninja Kamplumbağalar adıyla gösterime girdi.

İlk fragmanı gördüğümden bu yana (Sinema dergisi kapandığından beri yapım aşamasındaki filmlerden ancak fragmanlarını gördüğümde haberim oluyor!) heyecanla beklediğim bu muydu! Çocukluğunuza; hayallerinizde kalan o müziğe, anılara ihanet etmek istemiyorsanız bu filmi izlemeyin. Hormonlu ve zenci taklidi yapan, hatta her yerinden zincirler sarkan kaplumbağalar; oyunculuk faciası Megan Fox, uçubik bir canavara dönüşmüş olan Shredder, hepi topu bir fare olup da duygusallığı nedeniyle gözlerimizin yaşarmasını bekledikleri Splinter… Dakikalarca süren, bitmek bilmeyen tır-araba kovalamaca sahnesi; bir türlü yıkılamayan kule, hakikaten kötü adamınız bu mu dedirten Eric Sacks, cıvık Michelangelo (Mikey?!), karikatürize Whoopi Goldberg, asansörde rap yapan kaplumbağalar, “Lost”un sonunu anlamadım diyerek kredi toplamaya çalışan, gümbür gümbür müziklerle kafa ütüleyen feci bir film bu. Kocaman bir hayal kırıklığı!

Daha beteri de var tabii, Cinemaximum! Akasya Acıbadem’de izledim, hıncahınç dolu Imax salonunda. Aradan sonra film başladı ancak perde hala siyahtı. Filmin birkaç dakikalık kısmını yedikten sonra görüntü geldi, altyazısı ondan da geç geldi. Neyse diyerek devam ediyorduk ki, 15 dakika sonra film durduruldu, salonun ışıkları açıldı ve başa sarılacağı söylendi! Aradan da önceki bir kısmı 2. kez izlettiler ve ne özür dileyen vardı, ne de Twitter’dan yazmama rağmen “aman afedersiniz” diyen. Cinemaximum eleştirilere kapalı olduğu için beni Facebook hesabından da engellemişti zaten bir süre önce, komik di mi? Tekelleşme yolunda emin adımlarla ilerleyip böyle rezil bir hizmet sunmak ve eleştirilerden çekindiği için kullanıcı engellemek… Neden engellediğimi sorunca da “küfür etmişsinizdir” diyen bir sosyal medya sorumlusuna sahip!

Film çok kötü demiş miydim???


1 yorum

okuryazar · 6 Eylül 2014 21:11 tarihinde

emek sineması bu yüzden kapanmamalıydı işte. sinemaya ve sanata saygısı olan işletmeciler işte bu yüzden yaşamalıydı. emek verilmiş, insan zekasına hakaret etmeyen filmleri estetik sinema salonlarında izlemek bir hayal artık. emek kapanır, inci kapanır, biz yine film izler yine profiterol yeriz ama dünya bize vebalıymışız gibi bakar bundan böyle. vebaya tutulmuş olan dünya halbuki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir