tatli ruyalar alper caniguz kapakTatlı Rüyalar, Alper Canıgüz’ün İletişim’den çıkan kitabı. Ben 2014’te yapılmış 18. baskısını okudum.

Daha önce Canıgüz’ün Gizliajans‘ını okumuş, eğlenmiş ancak nihayetinde homurdanarak bırakmıştım elimden, bu mudur acaba bütün meziyeti diyerek. Evet, oymuş. O kadarmış. Gizliajans ilk deneyim olduğu için eğlenmiştim yine ama yazarın tarzına da alışmıştım hemen, Tatlı Rüyalar o nedenle daha da fena hissettirdi. Komik, akıllıca, akıp gidiyor ama akıp gidiyor sadece elde hiçbir şey kalmıyor. Edebiyat değil bu. Ekşisözlük’te komik şeyler yazan bir grup adamın bir araya gelip beyin fırtınası yaparak bulacakları bir konuyu derli toplu yazmalarından hiçbir farkı yok. Hala aynı şeyi savunuyorum, bunların geldiği yerde daha niteliklisi vardır, hissediyorum ama kahrolsun para, yazdırmıyor onları değil mi?!

İkiye bölünmüş gerçekliği rüyayla soslayıp çatlak bir kadın, mafyöz tipler, garip komşular, işe yaramaz bilim adamı eşliğinde servis eden yazarın deyimiyle psiko-absürd (kelime absürt olarak geçti bize sevgili İletişim) romantik komedi imiş bu kitap. Arka kapakta da saçma-komik macera denmiş. Yerin dibine benim sokmama gerek kalmamış, zira editörler çoktan yapmış bunu. Çağdaş Türkçe Edebiyat sınıflandırmasına tabi tutularak basılan bir kitaba layık görülen sıfatlar ne ile karşılaşacağınızın göstergesi olmuş.

4 kitabını da almış bulunduğum için bitireceğim Alper Canıgüz kitaplarını ama notum çoktan belli artık. Deniz kenarında okuyabilirsiniz, Migros’ta kasa dibinde satılıyorsa alabilirsiniz, yolculukta vs de iyi gider, hafif çünkü, romantik komedi gibi; takip etmesi zor değil, okurken dönüp burada ne dedi acaba diye düşündürtmüyor. Ancak ben nitelikli bir Türk yazar tanıyayım diyorsanız yine öykücüleri öneririm, neler neler çıkıyor, ne güzel işler basılıyor, böyle anlık lezzetlerle nereye kadar sürer edebiyat, saf edebiyattan alınan tadı aramaz mı ruh!

Filme alınması ihtimali var mı acaba Alper Canıgüz kitaplarının? Parlak sonuçları olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir