Snowtown, 2011 yapımı.

Avustralya’da yaşayan ve pedofillerden, homoseksüellerden, uyuşturucu kullananlardan onları öldürecek kadar nefret eden John Bunting ile arkadaşlarının bol gürültülü filmidir Snowtown. Snowtown da öldürdükleri insanları içine tıktıkları varillerin bulunduğu yerleşim yerinin adı. Varillere asit dolduruyorlarmış, bu bilgiyi filmde yakalayamadım, lakin “based on the true story” olduğu için hakkında bolca malumat var internette. John Bunting isimli psikopatın ilk icraatinin sinekleri asitle yakmak olduğu bile. Kedi, köpeğe eziyet eden çocuklarınızın seri katil olma potansiyeli var, biliyorsunuz değil mi işe yaramaz anne babalar!

120 dakika sürüyor film, lakin giriş sahnesinde başlayan ve beynime beynime vuran müzik sonlarda tahammül edilmez hale geldi. İnsanlar arasındaki gerilim, “insan”mış gibi yaşayan John Bunting’in manipulasyonuna maruz kalan Jaime’nin çaresizliği, anne karakterinin işe yaramazlığı, kardeşini taciz eden tosuncuk, seri katilin sıradaki öğrencisi evdeki ufaklık… Evet, anladım, her şey gerçek, lakin film “based on the true story”den çıkıp “based on the shocking true story”e dönüşmüş böyle yapınca. Beynime beynime vuran o müzik gerçekliği kavramama değil, ondan uzaklaşmama neden oldu sadece. Rahatsızlık verecek tek sahne vardı, onun da gerilim için lüzumsuz yere kullanıldığını düşünüyorum. Tırnağı çektiğini gördüm diye, Bunting’in seri katil olma kabiliyetiyle ilgili aydınlanma yaşamadım. Ama… Bunting’in, Jamie’nin kardeşine uygulanan işkence yöntemine verdiği tepki, bir psikopatın tam olarak neye benzediğini görmek için izlenebilir.

Daniel Henshall ismini daha önce duymamıştım, fakat toplumdaki algıyı tersyüz etmek adına muhteşem bir seçim olmuş seri katil için. Pırıl pırıl suratı, istediği şeyler olmayınca donuklaşan bakışları, hissizliği… Avına yaklaşırkenki tatlılığı, güleryüzlülüğü, hitabet kabiliyeti… Çelişkisi, onu yanıbaşımda yaşama ihtimali olan birine dönüştürüyor ve evet, bu “shocking” oluyor!

Masa başında “onu asalım, bunu keselim”cilerden herhangi birinin o çizgiyi geçme ihtimaline dair rahatsız edici bir film seyretmek ister misiniz? Sesini azıcık kısın ama, kafa mı dayanır o sese!

6/10.

 

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir