snowpiercer posterSnowpiercer, 2013 yapımı.

Küresel ısınma neticesinde buzulları erimiş, mevsimleri kendinden geçmiş ekosistemi dengelemek ve eski haline döndürmek için CW7 isimli gaz ile atmosfere müdahale edilir; ancak dünya bunu pek sevmez ve donar. Bu felaket gerçekleşmeden önce fantastik bir adam olan Wilford bütün dünyayı dolaşan kesintisiz bir demir ağı kurar ve o ağda seyahat edecek, ekosistemi dünyanın sağlıklı haline benzeyen bir tren icat eder. Dünya soğuk nedeniyle yaşanamaz bir yer haline geldiğinde de kalan az sayıda insanı Nuh’un Gemisi misali trene toplar ve yolculuk başlar. Biz filme yolculuğun reşit olduğu 18. yılda ve bir isyanın arifesinde dahil oluruz.

Olaylar silsilesinden bahsetmek çok önemli değil zannımca bu filmde. Karakterler, onlara yüklenen anlamlar daha çok göze çarpıyor çünkü. Bir Tilda Swinton gerçeği var mesela, kadının bukalemundan hallice olduğuna dair inancım pekişti bu filmle. Konuşma tarzı, dişleri, kıyafetleri, tavırları… Hepsi inanılmazdı! Nerede We Need to Talk About Kevin‘daki anne, nerede bu buradaki vekil Mason!

Üretim ve tüketim sürecinin nasıl da iç içe geçtiğini, insan evladının kapitalist düzenden sittin sene kurtulamayacağını, bir trene tıkılıp yaşamak zorunda kalınsa bile o düzenin kendine has bir kast sistemi geliştireceğini, herkesin içinde mini mini bir canavarı her daim canlı tuttuğunu ve sadece sırasını beklediğini, ayakların baş olabileceğini sevimsiz bir çivi misali başımıza çakıyor film. Sonra da sıradışı ve fazlasıyla renkli(!) Adem ile Havva’ya bırakıyor yerini. Sular çekilmiş, Nuh’un Gemisi artık karaya oturmuştur.  O değil de… Rivayete göre Nuh’un Gemisi yolculuk esnasında karaya oturmuş ve gemi o noktadan hasar almış, kara bir yılan da gelip oraya yapışmış, yolculuk boyunca, herkesin hayatını kurtarmış. Bazı inanışlarda kara yılan kutsal kabul edilirmiş o nedenle. Hımm, hatırladım sadece.

 

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir