Sis ve Gece, Ahmet Ümit’in eseri.

Bir zamanlar kitabın ilk sayfasına onu aldığım ay ve yılı, son sayfasına da okuyup bitirdiğim ay ve yılı yazardım. Şubat 2003 yazıyor Sis ve Gece’de. Kendimi kınıyorum yine izninizle. Polisiye yazıyor diye önyargıyla yaklaştığım Ahmet Ümit’ten de bu vesileyle özür diliyorum. Bütün önyargılar kötü değildir, ama kimileri yaşamın tadını kaçırır. Bu onlardanmış.

Gayet temiz bir olay örgüsü, pırıl pırıl karakterler, gözümde canlanan mekanlar ve olaylar. Anlattığı şeylere kattığı yorumu çok da umursamadan okudum açıkçası. Yazarların kişiliğiyle, dünya görüşüyle vs çok ilgilenmiyorum çünkü. Öyle olsa edebiyata değil, toplumsal kitaplara ilgi duyardım. Dünyayı baktığı yere takılmadan okursanız siz de benim kadar keyif alırsınız. Hele de sonunda boğazınıza oturan yumrunun gelişini hiç fark etmemiş olmanın acısını yaşarsınız. Mine’ye bakan Sedat değil de, yeterince “kendini kaybeden” bir okuyucuysanız, siz olursunuz.

Fakat sonra, siz siz olun, bunun filmi olsa ne güzel olurdu diyip acaba yapılmış mıdır yahu diye araştırmaya girişerek yandaki piyesi(!) bulup izlemeyin! Bir kere içinde Oktay Kaynarca var, her ne kadar çok beğensem de rol yapmaktan bihaber Selma Ergeç var, vah zavallı yazık olmuş dedirten Yetkin Dikinciler var. Kitabı önüne koymuş senarist, bir zaman çizelgesi yapmış, olayları üstüne yerleştirmiş, kitaptan o olayların diyaloglarını alıp kopyalamış çizelgeye. Yönetmen de o sahneleri çekmiş, sonra biri gelip Windows Movie Maker’da birleştirmiş. Biri de araba sürerken bile saçmasapan çalan bir gerildim müziği eklemiş üstüne. Buyrun size güzelim Sis ve Gece’nin canına okunmuş versiyonu.

Ne kadar yazık. Her şeyi gösterme gücü varken bir sanat dalının elinde, bunu böyle hoyratça kullanması ve sadece kelimelere sığınan bir başka sanat dalının insanın gönül telini titretebilmesi. Bu bana, aynı dili konuşmasına rağmen anlaşamayan insanları hatırlattı. Malzemeden bol ne var, ama kullanma kabiliyeti yok. Otur, 1/10.

Ahmet Ümit’e kanım ısındı. Kitaplarını okumaya devam edeceğim, umarım tek kitapla kalmaz beğenim ve yine umarım, diğer kitapları Sis ve Gece tekrarı değildir.

Kategoriler: Kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir