sinema emekcisi turkan soray ercan akarsu instagramSinema Emekçisi Türkan Şoray kitabının yazarı Ercan Akarsu ile yaptığımız röportajla başbaşa bırakıyorum sizi.

-Türkan Şoray hayranlığının hikayesi nedir?

Küçükken çok fazla Türk filmi izliyordum. 6 yaşında annem televizyon izlerken Kara Gözlüm’e denk geldim. Performansı ve filmde söylediği şarkı hayranlığımı tetikledi.Sinemaya da meraklı olduğum için anneme sormaya başladım çünkü o da meraklı. Şoray’ın kartpostallarını, fotoğraflarını biriktiriyordu, açık hava sinemasında filmlerini izliyordu, makyaj yaparken kendini ona benzetmeye çalışıyordu. Yani bu ilgiyi aslında başta annem aşıladı. Ben de meraklı olduğum için Türkan Şoray’ı takip etmeye başladım. Filmlerindeki masum kız havasına, canlandırdığı karakterlere aşık oldum sanırım.

-Bu iki kitapla ne kadardır uğraşıyorsun peki?

Yaklaşık 1,5 yıldır. Öncesinde şiir, roman ve röportaj kitaplarım vardı ama Türk Sineması’nın 100. yılında özel bir şey yapmak istedim ve Şoray aklıma ilk gelen isim idi. Hayranıyım, ona ulaşmak istiyorum, değerlendirmek istedim. Gerçi röportaj yapma süreci biraz zor oldu. 6 ay sonra cevap alabildim çünkü çok yoğundu. Ulaşmak ve derdimi anlatmak çok zordu; menajerler ve yardımcılara anlatmak gerekti. Tanışacak olmanın heyecanıyla tam 82 soru hazırlamışım! Okuru da düşünüyorum ama benim hayranlığım daha ön planda. Soruları gördüler, şaşırdılar, 10 soruya indirdik. Tabii hala sormak istediğim şeyler var ama yine de şanslı hissediyorum, çünkü kapısında bir sürü insan var röportaj isteyen ama yardımcısı da söyledi, sürekli aynı soruları cevaplıyor artık, hepsi zaten internette var. Belki ben de bu röportajı alamazdım, o nedenle bana yer ayırması beni mutlu etti. Yılların özlemini gidermiş oldum.

-Birlikte oynadığı kimi erkek oyuncularla da röportajın var. Ancak Kartal Tibet, Ediz Hun, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır… Bunlar benim görmeyi umduğum isimlerdi ama göremedim. Önsözde sitemin var sevimsiz şeyler yaşandı diye, bu beyefendiler de o gruptan mı acaba?

Bence de Türkan Şoray diyince insanların aklına gelen isimler var, özellikle ad belirtmeden konuşayım, onlara tabii ki röportaj talepleri götürdüm, benimle Türkan Şoray’ı konuşun diye. Hoş olmayan geri dönüşler aldım. İdol denilen insanlara ulaşmamak gerek diye düşünmeye başladım. Sonuçta onlar sanatlarını icra ediyorlar, ekranda gördüğümüz kişilikleri değil. Hayranlık duyulan isimlerin bir kısmını gönlünüzde bırakacaksınız galiba.

-Kabul etmemelerinin bir nedeni de kişisel çatışmalar vs olabilir mi sence?

Bana göre, biraz magazinsel bir cevap olacak bu ama; Şoray’ın başarısını, en tepede oluşunu, zirvede oluşunu çekemiyorlar gibi bir durum var. Hem bu hissi yansıtıyorlar, hem de yanıtları bunu açığa vuruyor.

-Okuduklarımdan edindiğim intiba Türkan Şoray’ın biraz zor bir insan olduğu yönündeydi, belki bunun da payı vardır.

Şoray insanlarla zıtlaşmaz, samimi ve sıcak kanlıdır, ben zannetmiyorum ters herhangi bir şey yaşandığını. Belki erkek oyuncular tarafında yaşanmıştır, bilemem ama yine de sanmıyorum. Proje Şoray adına olacağı için yanaşmadılar. İçlerinden biri “Benim adıma olursa proje röportaj veririm” dedi. Çok yoğunum, sezon sonuna kadar yoğunum vs diyorlar ama aslında evlerinde oturuyorlar ama bana yarım saat ayırmıyorlar. Yurtdışındayız, maille yazışalım diyorum, yine de olmuyor.

-Peki favori filmin hangisi?

Kara Gözlüm, Ateş Parçası, Cemo, Selvi Boylum Al Yazmalım, Dila Hanım… Çok var!

-Kaç film yapmış Türkan Şoray?

222 olması lazım, dünyanın en çok film çeken kadını aynı zamanda. İngiltere’den bir ekip geçtiğimiz aylarda Türkan Şoray’a belgesel çekmek için Türkiye’ye geldi. Yabancılar da dahil ondan daha fazla film yapan aktris yok, çünkü bir senede ortalama 15 film çekiyormuş.

-Lobilerde de fark ediliyor zaten. Bazı yıllarda 5 ayrı film var mesela.

2220 adet lobi kartı var. Hepsini bassanız ansiklopedi olacak, biz onlardan seçki yaptık. Orijinallerini arşivciler saklıyor.

-Benim favori filmim Dönüş ve filmde Seha Okuş’un seslendirdiği Hasretinle Yandı Gönlüm. Asla unutmayacağım filmlerdendir ve yönetmenliğini de seviyorum Türkan Şoray’ın.

Yanılmıyorsam ilk yönetmenliği. Birçok ödül getiriyor yabancı ülkelerden. Anlatmak istediği konu bu ülkeden, bizi kolayca yakalıyor o nedenle.

-Kitaptan önce/sonra Türkan Şoray ile ilgili hislerinde değişiklik var mı?

Her geçen gün hayranlığım katlanıyor. Bazı repliklerini artık ezberlememe rağmen filmlerini izlemeye devam ediyorum hayranlıkla.

-Bütün filmleri var mı peki sende?

Popüler olanlar, 5-6  tane siyah beyaz ve son dönem filmleri var. Tüm filmleri yok tabii, bir kısmı zaten kaybolmuş yahut yanmış. Ancak Türkan Şoray’ın büyük bir koleksiyonu var, orada vardır.

-Türkan Şoray dizilerde de yer aldı. Televizyonda çok görünce ben biraz mesafe hissetmeye başladım sanki. Filmlerindeki o güzel, büyüleyici halleri vardı ya; sanırım zihnimde öyle kalmasını istiyordum. Sen böyle hissetmedin mi?

Ben objektif bakamıyorum, bana her hali güzelmiş gibi geliyor.

-Ailen ve çevren biliyordur Türkan Şoray’a olan ilgini, değil mi?

Tabii tabii, sosyal medyada da biliniyor. Türkan Şoray’la ilgili bütün haberleri çevremden alabiliyorum.

-Bu kitaba kendini hiç dahil etmemişsin, röportaj yaptığın insanlar bile bir yerden sonra kendilerini anlatmışlar ama sen hiç yoksun. Özellikle mi tercih ettin?

Evet, kendimi anlatmaktan ziyade yaptığım şeylerle Türkan Şoray sevgimi anlatmayı tercih ettim. Bu seriyi üçleme olarak düşünmüştüm, 3. kitapta dahil olurum belki.

Ercan Akarsu’ya seyahatleri arasında bana da vakit ayırdığı, yaptığımız bu güzel söyleşi için; Esen Kitap’a da böyle organizasyonda bana yardımcı oldukları için teşekkür ederim.

Kategoriler: Kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir