latin-amerika-motosiklet-yolculuk1 haftayı ardımızda bırakmışız bu gece itibariyle. Pazartesi sabahı alarmı kurup saat 7’de yola çıksak ne güzel olur diyip ilk günün hevesiyle 325 km yol yapmıştım. Ertesi gün de aynı mutlulukla 330 km yaptım, o oldu zaten, bir daha yapamadım. Hala adapte olmaya çalışıyorum. Yol değil ama sıcak çok yoruyor beni. Hele de bazı şehirlerden geçerken motoru bir yere park edip öğle sıcağında gezmeye kalkıştığımızda çok zorlanıyorum. Hiç sevmediğim halde kahve içmeye başladım, performansımı biraz arttırır belki diyerek. Evet, 1 haftanın sonunda yemeği yiyip bayılmış gibi uyuyacak kadar arttırmış! Yolda oldukça tecrübe kazanılıyor sanırım, belki bir gün ben de demir adama dönüşürüm. (Buraya gözlerinden kalp çıkan smiley gelecek.)

Yola Honda CRF250L ile çıkmıştım. Şu ana kadar kendisiyle ciddi hiçbir problemim olmadı. Duke 390’ı 2 yıl kullanmama rağmen titreşim beni hala en çok zorlayan şey. Gaz kolu sabitleyici kullanmama rağmen sağ elim sürekli uyuşuyor, düz yolda isek gidonu asla tutmuyorum, bileğimle idare ediyorum. Viraj performansına da alışmaya çalışıyorum. Duke çok acayip bir motordu, acayip atikti, virajlarda çok başarılıydı. Ondan sonra CRF biraz hantal gelse de Hırvatistan’dan sonra bir daha böyle viraj görmeyeceğimizi düşünüyorum, hımmm umuyorum. Benzinde 2,6’yı bile gördük dağ yolunda ama ortalama olarak 100 km’de 3 lt. diyebiliriz. Benzinlik konusunda Avrupa’da hiç problem yaşamadık, sadece Arnavutluk’ta giriş ve çıkışı aynı gün yapacağımız için para bozdurmadık ve kredi kartı geçen benzinlik bulmakta zorlandık. Sayaç 150’yi gösterdiğinde hiç zorlamıyor, benzin alıyoruz. WR250 ile neredeyse aynı yakıyor CRF, aynı hacimli motorlarla yola çıkmanın güzelliklerinden biri daha, iki kişi birden takip etmek zorunda kalmıyor.

Toplamda 4 gece kamp yaptık, hatta bu gece art arda kamp yaptığımız 3. gecemiz. Zorlanmıyorum, sadece motor kıyafetlerimi daha sık yıkayabilmek isterdim. Geri kalanını kolaylıkla hallediyorum zaten. Kahvaltı ve akşam yemeğini dışarıda yememek büyük rahatlık hem. Sürekli hazır yemek bir süre sonra tatsız bir şeye dönüşüyor. Hamur işi ve kızartma hariç seçenekleri bulmak zor, zaten yorgunuz, arayacak gücümüz yok. Bu durumda kamp ocağında pişen sebzeli çorba en lezzetli şey oluyor, hem de maliyeti düşürüyor. 1 yıl boyunca yolda olacaksanız düşünmeniz gereken önemli kalemlerden biri maliyet.

Peki… 1 günümüz nasıl geçiyor? Sabah 6-7 aralığında uyanıyor, hızlıca kahvaltı hazırlıyor ve çadırı topluyoruz. Çadır MSR Hubba Hubba Nx,  hem çok pratik, hem hafif. Ben de yavaş yavaş öğreniyorum nasıl hızlıca toplanacağını. Kamp ocağında yumurta haşlamak, bitki çayı demlemek benim işim değil. Ocak benzinle çalışıyor ve öyle çok gürültü yapıyor ki ben irkilip uzak duruyorum. En geç 9 civarı yola çıkmaya çalışıyoruz. Ne kadar erken, o kadar serin… Gün içinde 50-60 km’de bir mola veriyoruz. Bazen benzinlik oluyor, bazen bir ağaç altı. Termosların içinde hep su, arka çantamda da hep meyve var. Farkına varmıyoruz belki ama çok su kaybediyoruz muhtemelen çünkü günlük 3 litreyi kolayca geçiyor tüketimimiz. Yola çıkacaksanız iyi bir termosa para vermek önemli bu nedenle. İçindeki sıvı tazeliğini yitirmeyecek, ısınmayacak, soğumayacak. Sigg çok başarılı bu konuda. Sabah buz gibi koyduğum su akşam hala serin oluyor. (Su satın almıyoruz çünkü geçtiğimiz her yerde çeşmeden akan su içilebiliyordu. Üzücü değil mi?.. İçmek için su satın almak ne kadar anlamsız… Küçücük Karadağ bile çeşmesinden akan suyu içilebilir hale getiriyorken biz yapamıyoruz!) 15:00 gibi kalacağımız yere varıyor ve sabahkinden daha hızlı bir şekilde üstümüzdeki kıyafetlerden kurtuluyoruz. Genelde deniz kenarında kamp yaptığımız için koşarak denize girmek ciddi bir mutluluk kaynağı oluyor o kadar sıcaktan sonra. (Siz de Avrupa’da kamp yeri ararken hep deniz kenarı tercih edebilirsiniz. Gündüzleri ne kadar sıcak olursa olsun, geceleri hep serin oluyor, mışıl mışıl uyutuyor o güzel hava.) Ben genelde erkenden sızıyorum. Zaten çok dayanıklı değilimdir, gün boyu sıcakta motosiklet kullanınca iyice tavuğa dönüşüyorum. Alıştıkça düzeleceğimi umuyorum! Çadırı kurduktan sonra marketten bir yemeklik malzeme alıyor ve hızlıca akşam yemeği hazırlıyoruz. Sonra parlak bir internet bağlantısı varsa yazı yazıyorum, yoksa kitap okuyorum Kindle’dan. Aspidistra var şu anda sırada. Blog ağırlıklı olarak kitap yazılarından oluşuyordu, yolda bu ağırlık değişecek ancak ben yine de kitap değerlendirmeleri yazmaya devam edeceğim. Şimdi çadıra, mis gibi bir uyku çekmeye gidiyorum ve herkese iyi bir hafta diliyorum.

Daha önceki yazılar için:

Güney Amerika Seyahati Hazırlığı
Bekle bizi Avrupa! (1. Gün)
Ohrid, sen ne güzelsin! (4. Gün)
Karadağ’a yeniden gelmek üzere veda ettik. (6. Gün)


7 yorum

Esra · 11 Temmuz 2016 22:26 tarihinde

Selin’ciğim öyle güzel yazmışsın ki o kamp alanında ben de vardım sanki! Eminim zor tarafları da vardır ama söylemekten hiç yorulmayacağım: muhteşem bir şey yapıyorsunuz! Bir nevi arınma, meditasyon, sınav ve daha bir sürü şey… Yazılarını heyecanla bekliyor ve okuyorum. Tekeriniz hep dönsün!

Canan · 12 Temmuz 2016 09:51 tarihinde

Hayranım sana. Kaptan Kirk’in seyir defteri kıvamında okuyorum yazdıkları (Tabi konu bana uzak bir galakside geçiyormuş gibi geliyor). Su ve yemek gibi konularda detaya girmene bayıldım. Devamını merakla bekliyorum.
Sevgiler,
Canan

Canan D. · 19 Temmuz 2016 22:08 tarihinde

Her yazını heyecanla okuyorum. Gerçekten oradaymışım hissi veriyorsun. Keyifli 1 yıl diliyorum size.. Çok sevgiler..

Motosiklet Aksesuarları · 16 Kasım 2016 12:14 tarihinde

Güzel bir deneyim olmuş, paylaşımınız için teşekkürler.

    Selin Seçen · 16 Kasım 2016 15:40 tarihinde

    Asıl ben Motoplus ve Emre Paldun’a çokça teşekkür ederim. Her gün gayet memnun bir şekilde giydiğim kıyafetlerim sıkça sizi anmama sebep oluyor. 🙂

Motosiklet Aksesuarları · 23 Kasım 2016 15:42 tarihinde

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. MotoPlus olarak müşterilerimizin memnuniyeti her zaman önceliğimizdir. 🙂

Ercan · 24 Aralık 2016 22:23 tarihinde

Harikasınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir