Nilgün, 760 sayfalık eğlenceli ve zaman zaman da yorucu bir yolculuk.

Nilgün, birbirinin devamı niteliğindeki 3 kitaptan oluşuyor. Bir eski zaman masalı. 760 sayfalık aşk, casusluk, savaş, yeni dünya düzeni, para, parasızlık, krallar, melikeler, dansözler romanı. Ö.S.G. kısaltması ile bildiğimiz baş karakter olan erkeğin ağzından dinliyoruz olanı biteni. Nilgün hayatına girdiği andan itibaren deli divane onun yolunda perişan oluşunu ve gittikçe olgunlaşan aşkıyla birlikte dize gelişini…

Kitabı okurken çoğu yerde yoruldum. Refik Halid’in dili 50 yıl öncesinde eğlenceli, zevkli ve doyurucu geliyordu belki ama bugün yeni şeyler bekliyor deli gönül. 760 sayfalık deli dolu aşkın hikayesi bana çoğu yerde o ucuz romans kitaplarını hatırlattı. Nilgün için perişan olan baş karakterin sayıklamalarından oluşan pek çok bölüm beni bunalttı. Savaşa da tanıklık eden bir dönemde geçen kitapta o kadar çok yerden bahsedildi, öyle farklı olaylar cereyan etti ve öyle çeşitli insanlar girdi çıktı ki hikayeye bir süre sonra gerçekten masal gibi gelmeye başladı her şey. Hikayenin kadın kahramanı da muhteşem bir yalancı olunca, okuduklarım bir süre sonra gerçekliğini yitirdi. Masal içinde masal kıvamında gelişen olay örgüsü okumanın devamlılığını zorlaştırdı.

Uzunca bir süre Refik Halid okumak istemiyorum artık. Bu fena bir keşif belki ama özellikle cumhuriyet sonrası pek çok yazarın benim 20’li yıllarımın başında kaldığını anlıyorum yeni yeni. O zamanki zevki vermiyorlar, okurken bir şey kazandığımı hissetmiyorum artık. Ama mutsuz da değilim zira fikir sahibi olacak çok ve düzenli kadar okudum onları. Şimdi yeni diyarlar, yeni tatlar ve mümkünse biraz da sadelik keşfetme zamanı. Yeni kitabımdan anlaşılacağı üzere…

Refik Halid’in soyadıyla ilgili tuhaf bir efsane var. Zorunlu soyadı yasasını protesto için yaptığı iddia edilen bir şey. Ne derece doğrudur, meraktayım.

Kategoriler: Kitap

2 yorum

Anonymous · 20 Haziran 2010 19:32 tarihinde

Hayat dediğin şeyin o ucuz romans kitaplarından farkı var mı?? Üç ızdırap aşağı, beş ızdırap yukarı? Çok mu farklı sence yaşananlar???

Hiç değil, bence…

Bir kadın · 20 Haziran 2010 20:07 tarihinde

Adsız,

Sanırım erkeksiniz, çünkü sözü geçen kitaplarda anlatılan ve bana ağdalı gelen şey ızdırap değil; o yapış yapış adına aşk dedikleri ama benim pek bir şey diyemediğim duygu durumudur. O kitaplardaki ızdıraba benzer tek duygu da edeleli vicidı ile ortalıkta salınan bahçıvana kavuşamanın sebep olduğu şeydir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir