RED, 2010 yapımı.

Aylar önce Helen Mirren’ın eli silahlı fotoğraflarını görünce merak içinde beklemeye başlamıştım. Bütün filmlerini izlemek konusunda takıntılı olduğum oyuncularda biridir kendisi. Hem oyunculuk yeteneği, hem de yaşının o muhteşem zarafeti beni büyülüyor.

Filmde John Malkovich’in de olduğunu öğrenince bugün kaçınılmaz olmuştu artık benim için. Türkiye’ye geldiğinde giydiği o enteresan kıyafetlere rağmen ona karşı hissetiklerimde de bir değişiklik olmadı!

Red, 2 saatlik bir eğlence. Hem de ne eğlence! Filmin ilk yarısında Helen Mirren yok, benim gibi beklemeyin boşuna. Sin City’e gelene kadar beğenme becerisini bir türlü gösteremediğim Bruce Willis’in ikinci golüdür bu bana. Yaşını filan esgeçip böyle filmlerde rol alsın bu adam artık, lütfen. Yamuk ağızlı gülümsemesi ancak o zaman çekici ve izlenesi geliyor. İlk yarı boyunca başka bir şey seyretmiyoruz zaten pek. Hatta ne çabuk ara verildi diye şaşırdım ben. Meğer aradan sonraymış asıl curcuna.

Sonbahar geldi diye bunalıyor musunuz evde ya da keyfiniz mi kaçık? Kafadengi birkaç arkadaşınızı aradınız da sinemaya gitmeye ikna edemediniz mi kimseyi? Hiç gerek yok ki zaten! Gidip tek başınıza eğlenin. Mümkünse nispeten boş bir salonda ve mısır sesleriyle kafa şişiren tiplerden uzakta.

Salonu gümbürdeten silah sesleri hariç çok eğlendim ben. John Malkovich’in ilk göründüğü anda ve özellikle üstünde patlayıcı düzeneğiyle koşturduğu sahnede çok güldüm. Morgan Freeman nasıl da yaşlanmış, dedim. Bruce Willis kendisini ciddiye almayı bırakırsa çok eğlenceli olabiliyor, diye düşündüm. Tolstoy’un biricik eşi, hırslı Sofya ile “i kill people” diyen ve beyaz elbiseler içinde süzülen Victoria arasında hiçbir benzerlik olmadığını fark edip Helen Mirren’ı bir kez daha sevdim. Nip/Tuck’ın Christian Troy’u da o ezik halleriyle filmin bonusuydu.

Eğlenmeye gidecekseniz seçin filmi, muhteşem bir şey seyredeceğim beklentisi içindeyseniz evde oturmaya devam edin, daha iyi örneklerine rastlarsınız eminim. Ama sakın evde izlemeyin, hiç zevkli olmaz ki!

7/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir