“Geçen hafta çok eğlenceli bir etkinliğe dahil oldum ben.” İnternette, Pub Story nedir diye aradığınızda bu yuvarlak cümlelerden başka bir şey bulmanız pek mümkün değil. Tamam, yine de merak ettiriyor içeriği ama ne ile karşılaşacağımı bilerek de gitsem aldığım zevk bir gram eksilmezmiş!

Facebook reklamları ile haberdar oldum kendilerinden. Kendimi bildim bileli böyle oyunları sevdiğim için, hemen “gitmeyi düşünüyorum” olarak işaretledim etkinliklerini. Hatta etrafımdaki birkaç kişiye de söyledim, tam sizlik bu, hadi beraber gidelim diye. Sadece bir kişi ikna oldu ve gece bitip de mekandan ayrıldığımızda, o da benim gibi çok eğlenmişti. Peki bir Pub Story etkinliğinde sizi aşağı yukarı ne bekliyor? Buyrun, spoiler kısmına!

Etkinlik mekanına geldiğinizde kapıda sizi karşılayan ekip elinize bir takım kartı ve 4 adet puan tutuşturuyor. İçerideki onlarca kişi, sayısını bilmediğim kadar takıma ayrılmış oluyor böylelikle. Takım kartlarında ilk yarım saat, sonraki 1 saat ve en son 1 saat için gireceğiniz internet sitelerinin adresleri var, ki o adresler sizi birbirinden farklı oyun arayüzlerine yönlendiriyor. Her takımın sayfası farklı. (Zaten gecenin sonunda takım puanları üzerinden değerlendirileceğiniz için kendi takımınızla sakın oynamayın!) Her sayfada ilk yarım saatinki en kolay, son 1 saatinki en zor olmak üzere 5-8 arası görev oluyor. Her takımın sayfası farklı olduğu için, haliyle görevler de farklı. İşte ip orada kopuyor ve denk geldiğiniz ilk insana “Oynayalım mı?” diye sorarken buluyorsunuz kendinizi.

Ben oynayalım mı diye sormaya başladığımda pek çok insan daha nasıl oynandığını okumaya çalışıyordu ilk sayfada, ki çoktan okuyup anlamıştım! 🙂 Hızlıca ben anlatayım, hadi oynayalım diyerek onları da baştan çıkardım. Oyun basit zaten, görevlerse… Neyse… Sırayla! 🙂 Önce takımını sorun muhatabınızın, aynı takımda değilseniz basit bir taş, kağıt, makas seansıyla kimin kazanacağı belli olsun. Kazanan görev almak istiyorum, yahut görev vermek istiyorum desin, sonra gelsin çeşit çeşit eziyetler.

Ben kazandığım taş, kağıt, makasların hepsinde görev almak istiyorum dedim. Oraya eğlenmeye gitmiştim, pasif olmak istemedim. Haliyle çok güldüm, çok zorlandım ve bir sürü insanla iletişimim oldu. Peki alacağınız görevler nasıl şeyler?..

Kendiminkilerden bahsedeyim biraz. 3 Beşiktaşlı bulup birlikte tezahürat yapmamızı sağladım, ABD’de tutuklanma korkumu anlattım, 2 kişiye aşkımı ilan ettim, ki birinde görevi veren çok acımasızdı, yere diz çökmemi ve anlamlı şeyler söylememi istedi. 🙂 2 kişiye kendime içecek ısmarlattım, bir kadını bana telefon numarasını versin diye dil dökerek ikna ettim, günlük tutan birilerini buldum, son gittiğim konserden bir şarkı hatırlayıp söylemeye çalıştım (hatırlayamadım, görevi veren yine acımasızdı, kopya çekmeme izin vermedi ve puanlarım gitti!), çıplak ayakla dans ettim, aynı üniversiteden mezun 5 kişi bulmaya çalıştım ve bulamadım. Şimdi hatırlamadığım daha bir sürü görevde daha başarılı oldum ve o başta bahsi geçen puan kağıtları var ya, oyun sonunda onlardan tam 34 tane biriktirmiştim cebimde!

Salonda oradan oraya koştururken oynayalım mı diyerek durdurduğum 6-7 kişi, seninle oynamam ben, pis oynuyorsun diyerek reddetti beni. Kahkaha attım, yoluma devam ettim. Gecede benim kadar puan toplayan bir başkası olduğunu sanmıyorum, zira gayet hevesli bir şekilde dahil olmuş ve evet, oyun oynayacağım ben burada diyerek girmiştim içeriye. Neticede dahil olduğum takım 140 puanla birinci oldu! 2. olan takımın puanı ise 110 idi, niye en çok ben puan toplamışımdır dediğimi tahmin edebiliyorsunuzdur değil mi şimdi? 🙂

Bütün gece garip şeyler yapmak durumunda kaldığım insanlarla her göz göze geldiğimizde güldük, eh hiç tanımadığım birinin kaşlarının taklidini yüzüne karşı yapmamıştım hiç, ya da önünde diz çökmemiştim! Çıkan her garip görevde aaah ben bunu nasıl bulacağım dedim ama bi yolunu buldum! Pis oynadım, itiraf ediyorum. Peki yeterince pis miydim? Hayır! Ya ne zaman olacağım? 34 puan toplayarak birinciliğe ulaştırdığım takımım sayesinde bir sonraki Pub Story etkinliğine bedava bilet kazandım. Siz işte o zaman görürsünüz pis oynamayı! 🙂

Pub Story şehrinizde bir etkinlik açarsa sakın kaçırmayın. Yeni insanlarla tanışmayı seviyor, anlık diyaloglarla eğleniyor, anlık diyalogları absürt görevlerle süsleyip kendinizden geçercesine gülmek istiyorsanız… Gecenin sonunda ah 3 saattir ayakta mıyım yani ben gerçekten demek istiyorsanız sizin için doğru adres Pub Story. Mekana sığamamak dışında hiçbir şikayetim yok etkinliğe dair. Bir sonraki Pub Story etkinliğini iple çekiyor ve etkinliğin organizasyonunda çalışanlara pırıl pırıl zihinleri için teşekkür ediyorum.

Benim dahil olduğum etkinliğin teması şu şarkıydı, yazınıza eşlik etsin:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=pFptt7Cargc]

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir