Vavien posterVavien, 2009 yapımı.

Binnur Kaya’yı seviyorum. Hele de televizyon programlarındaki o panik atak geçirir gibi halleri yok mu, bayılıyorum. Mütemadiyen “ne kadar güzel rol yapıyor” ile “bu kadın kesin deli” arasında gidip gelmeme sebep oluyor. Vavien’i izleyince sakinleştim; bu kadın hem deli, hem iyi bir oyuncu. Gözlem gücünün ne kadar yüksek olduğunu telefon sahnelerinden rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Çok güzel rol yapıyor. Gerçekte nasıl biri acaba?..

Engin Günaydın’ı sevdiğimi söyleyemem. Recep İvedik tarzı bir tat bırakıyor ağzımda. Abartılı oyunculuğu rahatsız ediyor. Senaryoyu o yazdığı için sempati duydum sadece, aksayan pek çok şeye rağmen.

Film gerçek. Evet evet gerçek. Anadolu’da o insanlardan çok var. “Kötüler kötüdür, iyiler iyidir” gibi zırvalıklarla saatlerce beyninizi ütüleyen bir de hayat dersi verdiğini filan zanneden bir sürü garip tip. İllallah ettirirler. Durmadan başka insanların kötülüğünü isterler. Yalan söylerler, abartırlar. Dışarıdan seyredince fars izliyormuş gibi hissedersiniz. Tokat Erbaa’da çekilen Vavien de böyle bir tat bırakıyor zihinde. Hepsi gerçek.

Filmi sevdim. Serra hanımın orada ne yaptığını anlayamadım, garip peruğu dikkatimi dağıttı, Celal’in abartılı halleri beni gıcık etti ama Anadolu kadınını birebir yansıtan Binnur Kaya yüzünden sevdim ben bu filmi.

Patlamış mısırla izlemeyin, şöyle demli bir çay koyun mümkünse kendinize. 7/10

Kategoriler: Diğer

3 yorum

Anonymous · 25 Nisan 2010 07:46 tarihinde

serra hanım bence şehirli.. duyarsızlaşmış kadını çok iyi yansıtıyordu..

yalnız ve egoistleşmiş kadını..
hem vazgeçemeyeceğini söylediği.. dibine kadar evde dernekte överek kullandığı yardımcısı hemcinsi ölünce verdiği tepkinin yüzeyselliği.. hatta neredeyse tepkisizliği.. bundan sonra ben kimi kullanırım hesaplaşması .. dışa vurulmasa da hissedilen..
tek başına bütün kenti oraya taşıyordu..
binnur kaya bence de süperdi..
senaryo da.. evl insanların bilebileceği kadar sıradan ve özensiz yaşamı çok güzel vermişti.. ben de engin günaydını senarist olarak sevdim.. hatta film boyunca bazı repliklerde.. kim yazmış bunu kim yazmış bunu diye içim içimi yedi.. evet şaşkınım biraz.. çıkışta afişte görünce.. şaşırdım.. öyle bir oyuncu tiplemesinden böyle senaryo..=)..
bence o bu işe devam etsin dedim hatta..
keyifli izlemeler olsun.. başka filmler olsun.. ve iyi pazarlar olsun sana..

atalet..

mustafa · 2 Mayıs 2010 07:55 tarihinde

film guseldi.baska bi his birakşyor insanda ne oldugu belli diil.ya nilin coraplariyla ilgili yorumun kopardi beni.Allah razi olsun senden:)anca bole gusel anlatilirdi

Bir kadın · 2 Mayıs 2010 08:37 tarihinde

Film güzeldi evet, bende bıraktığı his gerçeğin acımasızlığıdır.

Yorumun 2. kısmına gelince… Başka bir blogda yazdığım yorumu burada kritik etmeyi etik bulmuyorum. Hele de karşı taraf hemcinsim ise, hele de onu eleştirmişsem… “Kadın, kadın kurdurur” en tiksindiğim atasözü(!) olduğu için konuyu bir dahaki sefere ilgili yere yazınız, reca ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir