orphan-posterOrphan, 2009 yapımı.

Son izlediğim gerilim filminin A Tale of Two Sisters olduğu düşünülürse, Orphan benim için ciddi bir adım demek. Zikrettiğim filmi 2005’te seyremiştim çünkü. Evet, evet bildiniz. Korku filmlerinden ödüm patlıyor benim! İki kız kardeşin hikayesini anlatan hayatımda seyrettiğim en ürkütücü o filmden sonra yemin etmiştim ki Orphan çıkageldi. Bir yıldır debeleniyordum izlememek için. Güneşli, çok sıcak bir günün sabahına saklamaya karar vermiştim sonunda kendisini ve bingo! Korkacak bir şey yokmuş. (Yalan)

Orphan, vıcık vıcık bir kabus sahnesiyle açılıyor. İlk eksi puanını o vıcıklıktan aldı aslında, ne gerek vardı kan revana? Kör kör parmağım gözüne çok gereksizdi, düşük yapma hikayesini o kadar kanla anlatmak, hem de girişte. Germedi ki, bunun burada ne işi var dedirtti sadece.

2 çocuğu olan, maddi gücü yerinde dertsiz tasasız bir ailenin annesinin 3. çocuğunu düşürmesi, alkolikliği, alkolik olduğu için dünya güzeli kızının neredeyse evin yakınında donmuş gölette boğulacak oluşundan mütevellit, birbirine girmiş bir başlangıcımız var. Bu başlangıç yetmemiş, neden bilmiyoruz, evlatlık edinmeye karar vermişler, hem de kazık kadar bir kız çocuğunu. Doğamamış bebeği yerine bebek istese anlayacağım da 9 10 yaşında bir çocuğu neden istiyorlar, anlamadım. İnsan yavrusundan çok Rus bebeklerine benzeyen Esther de burada devreye giriyor. (What’s wrong with you Esther?!) Boynunda ve kollarında kurdeleler var. (Kelimeyi kurdela olarak okumak istiyorum mütemadiyen, biri beni durdursun lütfen) Enteresan giyiniyor, bir çocuk gibi değil de Küçük Kadınlar kitabından fırlamış gibi.

Esther eve geldikten sonra terslikler başlıyor ard arda. Ailenin iki çocuğunun başına gelmeyen kalmıyor, Esther’deki yamukluğun farkına geç de olsa varan annenin feryadına duyarsız kalan baba makası göğsüne yiyor da yiyor, arada da bolca BÖH yapıyorlar bize!

Film merakımı boşa çıkardı, evet. Bir miktar ürkmekle birlikte “iyi bir film” olduğuna dair yarattığı yanılgıyı sildi süpürdü. Özellikle o “böh”ler çok gereksizdi. Buzdolabı açılııııır, kapanıııır, hiçbir şey olmaz. Niye? Müzik niye peki?

Bu cihette değişen bir şey yok. Seyrettiğim en iyi korku film ünvanı hala A Tale of Two Sisters’ta. Tabii ki The Shining’den sonra geliyor.

6/10.

Kategoriler: Diğer

2 yorum

Anonymous · 10 Şubat 2011 16:25 tarihinde

Keşke orphan ne demektir bir araştırsaydınız. bu filmde geçmişi farklı ülkelerde kalan daha doğrusu geçmişi pek de bilinmeyen ve bu şekilde bakım evinden alınan fiziksel itibariyle küçük ancak kemik yaşı oldukça büyük olan yani orphan hastalığı olan bir kızın dünyası anlatılıyor. çizdiği resimleri psikanaliz yönüyle eleştirebilmeniz tavsiye edilir. bu şekilde kızın önceki hayatını hayalinizde resmedebilirsiniz.

Bir Kadın · 10 Şubat 2011 17:43 tarihinde

Sırayla gideyim:
1-Orphan, yetim demek.
2-Orphan hastalığı diye bir şey yok, o hastalığın adı hypopituitarism.
3-Yaptığı resimlerden bahsetmedim ben yazımda, psikanalitik eleştiriler için altyapım yetmez, bilmediğim işe girişmem.
4-Kızın önceki hayatını niye aklımda resmedeyim? Film kötü, önceki hayatıyla ilgili hayal kurmam için filan teşvik etmiyor ki beni.
5-Bilgi olmadan fikir olmamalı bence, size de tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir