Oculus movie posterOculus, 2013 yapımı.

İki kardeşin hayatını karartan, anne ve babalarını kaybetmelerine sebep olan lanetli yahut doğaüstü güçlere sahip bir aynanın başrolde olduğu derli toplu, habire “böh”lemeyen, mantık hatalarını (gayet akıllıca bir şekilde) aynanın insanları yanıltma gücüne bağlayan bir film Oculus.

Kardeşlerden erkek olanı çocukken yaşadıkları neticesinde akıl hastanesini boylamış, kız olanı da takıntılı hale gelmiş. Takıntısı neticesinde de 10 yıl sonra, kardeşi hastaneden çıktığında onu buluyor ve ailesini yok ettiğini düşündüğü aynanın peşine düşmek istediğini söylüyor. İşte tam bu noktada işler karışmaya başlıyor. Tim, gördüğü tedavi neticesinde olayları doğru anlama yetisi mi kazandı; yoksa başedemediği şeylerin üstünü örtüp onlara başka kılıflar mı giydirdi, uzun süre emin olamıyorsunuz. 2. seçeneğin doğru olduğuna inanan ablası Kaylie’nin de yardımı ile o örtüyü kaldırmaya çalışıyor yarı istekli, yarı mantıklı haliyle.

Aynanın yaptıklarını belgelemek isteyen Kaylie’nin kurduğu enteresan düzeneklerle dolu bir evde buluyoruz kendimizi. En enteresanı, tavana çıpa ile yapılan ve ürkütücü görünen tuzak. Son seçenek olarak aynayı kırmak üzere tasarlanmış ama akla ister istemez Çehov geliyor, acaba kimin başını yakacak diye düşünmeden edemiyorsunuz. Tahmin edilebilir bir sonucu işaret ettiği için, filmin sevmediğim detaylarındandı. Yine de gelişini tam olarak göremediğim için beğendim.

Korku filmi izleyemiyorum ben A Tale of Two Sisters‘tan beri. Ödüm patlıyor. Hele sinemada hiç yapamıyorum; evde en azından sesini kısıyorum, etkisini azaltıyorum ama sinemada etkisiz eleman olarak yerimde zıplayıp duruyorum. Yine de seviyorum, yakan acıya rağmen o minik biber turşularını yemek gibi. Çok korktuğum için de nispeten kaliteli örneklerini seçmeye çalışıyorum izlemek için. Oculus da onlardan biri oldu. Sonunu açık bıraktıklarına göre devamı da gelecek demektir. Korku-gerilim sinemasında ortalama bir izleyici olduğum düşünülürse tavsiye etmek konusunda sessiz kalacağım. Siz “tag”lere bakın, iyisi mi!

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir