Nothing Personal, 2009 İrlanda ve Hollanda ortak yapımı bir ilk film.

Tamamen rastlantı eseri seyrettiğim bu filmi çok beğendim. Niye mi? Aynısını yapmaya çalışan pek çok Türk filmini Altın Portakal’da izlemeye çalışıp da sıkıntıdan içim bayıldığı için.

Kadın yatıp tavanı izler, biz de onu. 10 saniye, 15 saniye… Bunu sinema diye önümüze koymak ve sıkılmamamızı, ilgimizin canlı kalmasını beklemek nasıl da ütopik değil mi? Formül bazen tutuyor (Bkz: NP), bazen ninni görevi görüyor. (Bkz: NBC filmleri) Altın Portakal’da uyumanın kıyısından döndüğüm Saç ve Zefir’in ardından böyle bir ilk film seyretmek bana çok iyi geldi.

Açılışta boş bir evde oturan ve pencereden talan edilen eşyalarını seyreden yandaki kızıl saçlı kadını görüyoruz. Parmağındaki alyansı çıkarıyor ve kendini yollara vuruyor. Sekansları adlandırmak ama bunu tersten yapmak, filmin en sevdiğim detayı oldu. Hayatın iyi de gitse, kötü de gitse aslında çok da farklı olmadığını, her zaman aynı sonun bizi beklediğini düşündürdü. Her şey biter, iyi de olsa, kötü de olsa.

Çadırında uyuyan, kimseyle diyalog kurmayan, adını bilmediğimiz kadın uzunca bir süre, seyrederken içimi üşüten soğukta yoluna devam etti. Otostopla arabasına bindiği adamın onun yanında kendini tatmin etmeye kalkmasına verdiği tepki, ilişkilere dair sevimsiz şeyler tecrübe ettiğinin kanıtı gibi.

Bir burunda münzevi hayatı sürdüren o adamla tanışana kadar durmadı hiçbir yerde, hep yürüdü. Yemek karşılığında adamın yanında çalışmaya başladı. Şartı kişisel hiçbir soru sormamasıydı, adı da dahil. Nerede durması gerektiğini bilemeyen adam ve kızıl saçlı kadının kısa süren, sonu iç burkan hikayesi seyrettiğim güzel filmlerden birini verdi bana. Sakin ama sorgulatan, sessiz, huzursuz, zevkle izlenen, kesinlikle sıkmayan, yönetmeni Urszula Antoniak’ın yeni filmlerini merakla bekleten bir yapım.

8/10.

Kategoriler: Diğer

2 yorum

mustafa · 27 Ekim 2010 20:18 tarihinde

hemen indiriyorum farkli bisi belli ki

Bir Kadın · 27 Ekim 2010 21:09 tarihinde

Bu ne kadar durağan bir film böyle demeyin ama sonra.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir