noah-posterNoah, 2014 yapımı.

Noah’s Ark diyince Cocorosie geliyordu hep aklıma; Russell Crowe’u izlemiş bulundum ya, hiç oralı olmayıp Cocorosie’yi hatırlamaya devam edeceğim.

Keşke Saramago ölmeseydi, Kabil‘i anlattığı gibi bir de Adem ve Havva’yı anlatsaydı, hatta Nuh’a kadar gelseydi hikayesi de, dini kitaplardan apartma metinlerle ucubik taş adamların birleştirildiği bu garip hikayeyi izleyeceğimize onun ironik dünyasının izdüşümünü izleseydik. Evrim ve yaradılış miti soslarının çok geldiği, tabağa fazla sostan dolayı yayıldıkça yayılan spagetti gibi film. Her şeyden biraz. Hiç lezzetli değil. Gözlerini pörtletip habire “Nuh” diyerek östaki borumun tıkanmasına neden olan Jennifer Connelly de cabası. Hikayedeki tek inandırıcı, göz dolduran oyuncunun Emma Watson olduğunu söylersem vahametin boyutlarını daha net anlatabilirim sanırım.

Çok vurdum, öldü film. Şimdi başka bir pencereden bakma zamanı. Kadınların erkekleri yoldan çıkardığı, kötülüklerin yuvalandığı patika(!)lar yarattığı hikayeler ne çok seviliyor. Bütün dünyaya vahşeti, ölümü, savaşı erkekler ve onların çetin mücadelesi getirmemiş gibi hikayede alttan alttan habire kadın düşmanlığı pompalanıyor. Naameh insan ırkının çoğalması için öncü oluyor, Nuh’un -güya- öyle algıladığı görevine ihanet etmesine neden oluyor. Ila, kötülüğün tohumlarını içinde taşıyor, kötülük de iki küçücük bebek, yine dişi üstelik! Ortanca oğul Ham, 3 dakikacık gördüğü Na’el uğruna babasını öldürmeye kalkışıyor. Sanırsınız ki bütün eylemler zorla, iyilik timsali erkeklerin başlarına silah dayanarak gerçekleştiriliyor, onlar özgür iradeleriyle bu yolu seçmiyor! Kör gözüm parmağına misali kadın düşmanlığı yapılan hiçbir şeyden hazzetmediğim gibi bu filmden de özellikle bu açıdan hiiiiç hazzetmedim!

2,5 saate yakın süresi. Sinemada izleme gafletinde bulunmadıysanız ne ala, evde de kendinize eziyet etmenize gerek yok. Black Swan’ı filan tekrar izleyin, Darren Aronofsky gönlünüzdeki yerini yurdunu korumaya devam etsin.

Kategoriler: Diğer

4 yorum

Necronomicon · 12 Temmuz 2014 13:37 tarihinde

vehamet is not typo.

Selin Seçen · 12 Temmuz 2014 18:18 tarihinde

Gözden kaçabiliyor bazen, teşekkür ederim uyarı için.

dillinger · 1 Kasım 2014 18:25 tarihinde

http://vimeo.com/35770492

Selin Seçen · 1 Kasım 2014 20:57 tarihinde

Filmle ya da benim yazımla bağlantısını kuramadım videonun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir