Ne-te-retourne-pas posterNe te retourne pas, 2009 yapımı.

Bu filmi neden izledim? Sophie Marceau ve Monica Bellucci için. Başka herhangi bir nedene ihtiyacım var mıydı? Hayır. Ama hala esniyorum. Özellikle ikincisine duyduğum hayranlığa rağmen filmin yarısından çoğunda uyukladım. Fransız filmlerine dair fikirlerimi hatırladım bir kez daha. Amerikan filmlerindeki “you know”a razıyım, bunların ne anlatmaya çalıştıkları hakkında hiçbir fikrim yok. Hele de dile Fransız olunca, daha beter bir hal alıyor. Çeviri de korkunçtu bu arada. Yine de anlamlı şeyler söylediklerini düşünmüyorum.

Filmde ne mi oluyor? Yazdığı kitapla birlikte hafızasında boşluklar, sorunlar olduğunu keşfeden kadın (bkz. Sophie M.) birdenbire değişmeye başlıyor. Sadece o mu? Kocası, çocukları ve evi de. Hiçbir şeyi yerinde bulamaması yetmezmiş gibi bir gözü mavi, bir gözü kahverengi botokstan şişmiş gibi görünen bir yüze sahip bir adama dönüşüyor kocası. Öf ve de pöf. Ne zorlama değil mi?.. O değişim aşamalarını görmesem de olurdu. Daha sofistike bir film der çıkardım belki işin içinden.

Sophie Marceau 44 yaşında, akrep. Narin, incecik bir vücudu ve acayip çirkin ayakları var. Monica Bellucci 46 yaşında, terazi. Ten rengi çok güzel. Ve dudakları enteresan. Üst dudağı, alt dudağından kalın. Onun da ayakları çirkin. Ne garip ortak nokta. Bu film, sadece, ikisinin sonlarda aynı bilgisayarda yazdıkları sahne için izlenir. Evet, yüzeyselim. 4/10!

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir