FullSizeRenderNagazaki, Eric Faye’nin Sel Yayıncılık’tan çıkan kitabı. Ben Nilda Taşköprü çevirisi ile Haziran 2014 baskısını okudum.

Meteorolojist(?) ve ellilerindeki Shimura-san yalnız yaşamaktadır. Tıngır mıngır idame ettirdiği, gayet sıkıcı, rutinden boğulmuş, hiçbir heyecanı olmayan bir hayatı vardır. Buzdolabından eksilen yiyecekler, fena halde renksiz bu hayatın ortasına deprem gibi çöker. Eve kameralar kurulur ve gelsin keşifler! Yaşanmış bir olaydan esinlenmiş bu roman(ımsı), 2008’de pek çok gazetede hikayesi anlatılmış ve biraz hızlı bir Fransız da hikayeleştirilmesi daha münasip kaçacak bu olayı romana dönüştürmeye karar vermiş. O yapmış da; bu kitaba ya da yazara ehemmiyet veren Fransız Akademisi “Le Grand Prix du Roman” yani Büyük Roman Ödülü’nü neye binaen vermiş ki acaba?..

Shimura-san’ın ailesiyle kopuk bir ilişkisi var, evet ama bu toplumun sorunu mu, sadece bu küçük ve sıkıcı hayatı sürdüren adamın sorunu mu bilmiyoruz; çünkü ne anlatılıyor, ne de konuya dair ipucu veriliyor. Akademi ödül verirken “yalnız bir adamın öyküsünden yola çıkarak yalnızlığa varoluşçu bir bakış getiren 88 sayfalık eser hakkında, Faye’nin derinliği, ustalıkla yüzeye gizlediği” yorumunu yapmış. O denli yüzeydeki ben göremedim. Adamın evinde bitiveren kadının iç burkan bir hikayesi varken, adamla kadının yolları/evleri enteresan bir şekilde kesişmişken Shimura-san’ın insanın içini şişiren sevimsiz rutinine bu denli eğilmek muhtemelen boşluğun derinliğinde boğulan bir yazarın yüzeye gizlediği bir bilgi olsa gerek!

Kitaba dair övgü dolu onlarca cümle uçuşuyor internette, Sel Yayıncılık’ın sayfasındaki gazete yazıları da olumlu onca şey söylemiş. Bu romancık için koparılan vaveylayı anlamak mümkün değil, bahsi edilen malzemenin hiçbiri burada yok, olsa olsa eleştirenlerin hayalgücünde vardı o malzeme.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir