Mother’s Day, 2010 yapımı.

Açılış sahnesinde, yüzünü görmediğimiz genç bir kadın var. Hastaneden bebek çalıyor. Ekürisi de var yanında. (Sahi o kimdi? Sonradan hiç geçmedi adı, ben mi kaçırdım yoksa?) Sonra da gelsin olaylar.

Yıllaaar ve yıllar geçiyor, bir eve misafir oluyoruz. Evin sahibi gözü yaşlı bir sarıkafa ve kocası, çocuklarını yakın zaman önce trafik kazasında kaybetmişler. Kasırga nedeniyle misafir ettikleri hepsi birbirinden müstesna arkadaşlarıyla vakit geçiriyorlar. Bir tanesi öyle enteresan giyinmiş ki, korku filmi klişeleri dahilinde ilk onun öleceğini düşünüyoruz bir karışlık eteği nedeniyle. Nişanlısı peruklu, tombalak bir adam. Bir zenci çift var; erkek fazlaca atılgan, hatta bunun bedelini kulaklarıyla ödüyor. Doktor kocası olan sessiz, sakin bir abla var. Bir de tek başına gelmiş bir kızcağız, huylanıyoruz ondan; herkes çift iken o niye değil diye. Numarası çıkıyor zaten filmin ortasında, psikopat anne sayesinde.

Grup korkunç müzikler eşliğinde eğlenirken eve birileri dalıveriyor. 3 genç adam, biri vurulmuş. Ve silahlılar. Şimdi bu iki manzarayı birleştirelim. Ama durun, yetmez. Bu 3 genç adamın bir de anneleri varmış, afişteki hatun. Hani filmin başında bebek çalan… Çok tertipli, düzenli kılığıyla çıkıp geliyor oğullarının daldığı, bir zamanlar kendilerinin olan ama icra nedeniyle kaybettikleri eve. Tek istediği de ona gönderilen parayı iç eden aileden hakkı olanı almak. Kadın o kadar sakin ve terbiyeli görünüyor ki arka planda bir psikopat olduğunu anlamak çok da mümkün olmuyor. Ama sonra bizzat ya da dolaylı olarak evde bulunan insanları terörize etmeye başladığında hem kadına, hem de oyunculuğa şaşıp kalıyorsunuz.

Bu film izlenir. Ayılıp bayılmadım ama Rebecca De Mornay’in muhteşem oyunculuğuna şapka çıkarttım. Diğer karakterler bazen karikatürize, bazen de çok sığ ama psikopat anne rolündeki muhteşem gözlü bu kadın filmi izlenir kılmaya yetiyor bence.

6/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir