Monsieur Lazhar, 2011 yapımı.

2012 Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde A Separation ile yarışıyordu Monsieur Lazhar. İkisini, birbirine yakın zamanlarda izleyince fark ettim ki çok da şansı yokmuş bu sakin, kendi halinde, eh bir miktar da derinliksiz filmin A Separation’un karşısında.

Cezayir’de karısının yazdığı bir kitap nedeniyle zor zamanlar geçiren, hatta bu nedenle ölüm tehditleri alıp karısını ve çocuklarını o tehditlerden birine kaptıran Bashir Lazar’ın Kanada’daki yaşam mücadelesinin, iyileşmeye başlamasının küçücük bir kısmını izletiyor film bize. İntihar etmiş bir öğretmenin yerine talip olması ise onu hem zorluyor, hem de hayatı sorgulamasına neden oluyor.

Süper gelişkin Kanada’da öğretmen olmak ne zormuş meğer. İçlerinden birinin yaptığı benzetmeyle anlatmak daha yerinde olur. “Radyoaktif atıkla çalışmak gibi öğrencilerle çalışmak… Dokunma, yanarsın!”. Öğrencilerine dokunmaları, sarılmaları, el sürmeleri yasak. Her türlü fiziksel temas yasak. Kendi güzide ülkemin niyeti bozmuş bir kısım öğretmenini hatırlayınca çok da manasız bulmuyorum açıkçası bu yasakları ama koruyucu sürmeyip çocukta güneş yanığına sebep olacak kadar abartmak… İşte bu enteresan.

(Alice’i bana versinler. Ben bakarım.)

Biraz kopuk kopuk anlatım. Belki de ben dizi gibi 3 güne yaydığımdan öyle hissettim filmi ama kimi hikayelerin sadece ortasını ya da sonunu biliyorum. Başlangıç eksik bir kısmında, bu da filme yeterince konsantre olmayı etkiliyor. Yine de derli toplu, sakin, güzel bir film Monsieur Lazhar; izleyince bir şey kaybetmiyorsunuz, izlediğinize hayıflanmıyorsunuz.

7/10.

Kategoriler: Diğer

1 yorum

BAYKUŞ GÖZÜYLE... · 4 Ocak 2013 11:19 tarihinde

Çok beğendiğim filmler arasında, mükemmel:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir