Looking for Eric, 2009 yapımı.

Uzun süredir seyredilecekler arasında duruyordu ancak bir türlü sıra gelmiyordu. Dün birkaç seçeneğin içinden göz kırptığını fark ettim ve bingo!

Ken Loach bazen daraltıyor beni; şiir okumayı nasıl aşka endeksliyorsam, film izlemeyi de sosyal meselelerden soyutluyorum çoğu zaman. Bu nedenle uzun zamandır bekliyordu o kutunun içinde ama ayıp etmişim kesinlikle.

İki Eric var; biri kayıp, diğeri ünlü ve felsefenin dibine vurmuş. Eric Cantona’nın böyle bir yönü olduğunu bilmiyordum açıkçası, futbolu takip etmemek her zaman sevimli bir şey olmuyormuş demek ki. Film boyunca ünlü Eric’in, sıradan Eric’e yumurtladığı felsefeden besleniyoruz, hem de zevkle. O muhteşem İngiliz aksanında kaybolarak üstelik.

Çok sevdiği kadını bir sebeple terk etmiş, diğerini de yine çok önemli olmayan bir sebeple kaybetmiş ve iki üvey çocukla kalmış, hayatta başarısız olmuş bir adam var. Hayat koçluğunu duvarlarını süsleyen Eric Cantona’nın yapası tutuyor ve evet, işe yarıyor. Biraz meşakkatli bir yol ve yol üstünde Eric Cantona bölünerek çoğalıyor vs ama bu kesinlikle filmden koparmıyor insanı. Mutlu bitiyor üstelik. Mutlu biten şeyleri seviyorum ben. Ne zaman olursa olsun, ne kadar geç gelirse gelsin…

Sizin kutuda da bekliyorsa bu film, bekletmeyin! 8/10.

Kategoriler: Diğer

1 yorum

mustafa · 18 Mayıs 2011 17:36 tarihinde

sevdik bu filmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir