La piel que habito ya da The Skin I Live in, 2011 yapımı.

Aralık ayının son haftasını, yılbaşı heyecanından çok bu film gösterime gireceği için bekliyordum. Peki n’oldu? Antalya’da gösterim şansı bile bulamadı! Varsa yoksa dandik gişe filmleri ya da manasız Türk filmleri!

Almodovar’ı severim. Eğlenceli ve etkileyici bulurum onun filmografisini. Takip ettiğim birkaç yönetmenden biri. Yeni bir film yaptığını okur okumaz, nette her şeyini araştırırım. Bu tuhaf filmi için de yapmıştım aynılarını. Belki de hakkında çok şey okuduğum için çarpmadı beni.

Deli dolu Almodovar filmlerinden sonra, çok yavan geldi temposu bana. Kısa da değil, meret. Bir yerden sonra sıkıldım. Ve ne yazık ki, hikayesinin filmin ortasında çözmüş bulundum. Seyir keyfim tepetaklak oldu. Bir de üstüne; anlatmaya çalıştığı şeylerin, vurucu olmak adına, ruhundan çaldığını fark ettim. Madem genlerle oynamanın etik olup olmadığıyla ilgili bir bölüm var filmde, neden öyle öksüz gibi birkaç dakika ayrılmış? Sanki, bunu da söylememiş olmayalım bari, der gibi. Tiger, anneleri ve onun lüzumsuz hikayesi, homurdanan hizmetçiler… Hepsi de toz almayı zorlaştıran minik biblolar gibiler. Hikayeyi derinleştirip zenginleştireceğine kolundan bacağından çekiştirip sarkmasına sebep olmuşlar.

Detaylar var, sevdim. Adamın ve kadının çarpık bacakları mesela ya da ayak parmakları. Gözüme gözüme sokulan reklamları sevmedim ama. Chanel kalem çoooook uzun süre dayanır, evet öğrendim ama hiç sevmedim. Su reklamını da… Detaylarda boğulup genelinde istediği etkiyi yaratamayan bir Almodovar izledim, bedbahtım.

6/10.

*Almodovar’dır ama, hiç yoktan iyidir. Daha olmadı, muhteşem müziklerini dinlersiniz gerim gerim gerilerek.

Kategoriler: Diğer

12 yorum

hafif abi · 3 Ocak 2012 19:08 tarihinde

hay allah, şimdi yazdıklarınızı okuyunca gereğinden fazla kredi açmış olduğumu farkettim bu filme yahu. katılıyorum söylediklerinize.

(beni hatırlar mısınız bilmem. metin desem? hafif abi desem? uzunca zamantdır bloglarımı ihmal ettim, tumblr’da takılıyorum.)

hafif abi · 3 Ocak 2012 19:16 tarihinde

aa, demin öyle dedim ama, şimdi gördüm, 6 vermişsiniz. ben 5 vermiştim size göre daha olumlu bahsetmeme rağmen, filme 🙂

Bir Kadın · 3 Ocak 2012 19:44 tarihinde

Almodovar diye torpil geçtim ben.
Ve sizi hatırlıyorum tabii ki. Ama blogunuza dönseniz yine, ne güzel olur. 🙂

Mehmet · 4 Ocak 2012 20:41 tarihinde

Ben de ilk kez keyif alamadim bir Almodovar filminden, ki Almodovar’i cok severim. Neden diye uzerine cok dusundum ve bir elestiri yazisinda bu sefer “tutku” yoktu karakterlerde diye bir cumle okudum. Gercekten de Banderas’in karakteri inandiramadi bir turlu yaptiklarina, sacmadan da ziyade tatsizdi. Aslinda cok sansasyonel bir hikaye ama etkileyemedi beni filmin hicbir kisminda.

Bir Kadın · 4 Ocak 2012 20:45 tarihinde

Alenen spoiler veriyorum, rahatsız olacaklar gözlerini kapasın.

Kızı tecavüze uğrayıp da tecavüzün yarattığı travma ile intihar eden bir baba bu denli sakin olabilmek için sinirlerine de estetik operasyon mu yaptı acaba? Tutku eksikliği derken bunu kastediyorlar sanırım.

NİLAY (nilmoon) · 7 Ocak 2012 11:52 tarihinde

bu filmi bu hafta ikidir oldu okuyorum bloglarda,izlemek farz oldu..sevgiler..

Bir Kadın · 7 Ocak 2012 13:00 tarihinde

Yorumlarda iyi ki spoiler uyarısı vermişim öyleyse. 🙂 İyi seyirler dilerim.

Aslı · 7 Ocak 2012 16:50 tarihinde

Burda okumuştum daha önce bu filmi. Hemen aynı gecede izledim, çok şaşırttı beni nedense sevemedim 🙂

Hikaye kopuktu, karakterleri çok sevemedim, Almodovar filmlerini severim. Banderas hayır olmamıştı bu filmde, bir şeyler eksikti işte..

Bir Kadın · 7 Ocak 2012 16:54 tarihinde

Ruhu eksikti bence Aslı Hanımcııım.

mustafa · 12 Ocak 2012 23:17 tarihinde

tesekkurler:)

Bir Kadın · 13 Ocak 2012 05:52 tarihinde

🙂

Muratonovic · 18 Ocak 2012 12:11 tarihinde

güzel film.. eleştirilerin çoğu doğru ama hikeyesi çok güçlü ki tek başına götürüyor filmi.. Ayrıca görselliği (fotoğraf karesi gibi kadrajlar) ve işlenişi de iyiydi.. En azından sıkılmadım ben.. 8/10 benim notum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir