Kralların Çarpışması Kısım 1 ve Kısım 2,  George R. R. Martin’in yazdığı Taht Oyunları‘nın devamı.

Bende ilk kitap da var, ancak onu henüz okumadım. Game of Thrones infialine kapılan binlerce faniden biri olarak dizinin ilk sezonu biter bitmez, devamını okuma gereği hissettim. Spoiler olur diyorsunuz değil mi? Beni ise gerçekten hiç etkilemeyecek bu dizinin gelecek iki sezonunda neler olacağını bilmek. İzlemekten zevk alıyorum çünkü, kurguyu seviyorum; sahnelere, oyunculara, olayların geçtiği mekanlara bayılıyorum. Hal böyle olunca da spoilere karşı korunmuş oluyorum. Ama aynısını size yapmayacağım merak etmeyin. Uslu uslu dizinin diğer sezonlarını beklerken seyir zevkinizi bozmayacağım.

Hani zaman gelir, okuma ritüeliniz teklemeye başlar. Aylardır bir kitabı bile bitiremediğinizi, gelincik gibi her birinin ucundan biraz biraz ısırıp bir kenara fırlattığınızı fark edersiniz. Olur ya… Sarmaz hiçbiri. Benim böyle zamanlarda bulduğum yegane çözüm, hafif kitaplardır. Okuması kolay olduğu için okuma ritmini düzeltir ve asıl kitaplara yer hazırlar.

Böyle bir dönemden geçiyordum ki dizi ve ardından kitapları işe yaradı. Hayran kitlesi kusura bakmasın ama kesinlikle “hafif” kitaplar.  Hani eskiden beyaz-pembe dizi vardı, (hala var da, benim için çoook eskide kaldı!) orada kullanılan bazı kalıplar vardır, aynılarından bu kitaplarda da bolca var. Karakterler komik bir biçimde habire kendi kendine konuşuyor, kitabın her yeri bu konuşmaları gösteren italik satırlarla dolu. İlk kitabı hatırlatmak için kurulan kalabalık ve yorucu cümleler var. “X, ki hani Y’nin kellesini uçurup … vs vs yapan adamın baba tarafından 5. göbek kuzeni, kaleyi zaptetti.” Devam niteliğindeki kitapları arada boşluklar bırakarak okuyan bir kitle varsa bırakalım cezasını onlar çeksin. Neden ben düzenli okuduğum halde habire hatırlatma cümleleriyle -üstelik de bu denli göstere göstere- karşılaşmak zorunda kalıyorum?

Ve koskoca 900 sayfa boyunca ne oldu diye merak ediyorsunuz, değil mi? Neredeyse hiçbir şey! Edebiyat adına, sanat adına zaten bir şey olmuyordu da; dizinin sadık kitlesi için de bir şey yok, merak etmeyin. Birkaç karakter daha ölüyor, bazısını öldü zannediyoruz, yanılıyoruz vs. O kadar. Bolca savaş sahnesi var, ki bunu dizide izlemenin çok daha zevkli olacağını düşüyorum.

Bu kadar acımasız olmak istemezdim ama gerçekten başarılı kitaplar olduklarını düşünmüyorum, GRRM’nin yarattığı dünyanın da Orta Dünya’yla hiçbir alakası yok. Olsa olsa onun 3 5 liralık, ucuz kopyası olabilir. Barış Bıçakçı okuyorum şimdi, Kralların Çarpışması’nı beğenmekten çok uzağım, üzgünüm.


4 yorum

Ceren · 20 Aralık 2011 09:45 tarihinde

Ben orijinallerini okuyorum, belki de o yüzdendir bana pek hafif gelmediler. 4. kitabın sonuna geldim neredeyse ve kitaplar ilerledikçe o kadar çok karakter, yer, olay ekleniyor ki bazen yapılan o hatırlatmaları ve ayrıca kitabın başındaki haritaları, sondaki soy ağaçlarını vs faydalı buluyorum. Benim şikayetim ise kitapların çok depresif olması, ben de eğlenmek için okumaya başlamıştım ama özellikle 3 ten başlayarak o kadar çok felaket yaşanıyor ki bir iki aydır okumaya ara verdim.

Bir Kadın · 20 Aralık 2011 09:50 tarihinde

Haklı olabilirsiniz, çevirileriyle alakalı olabilir benim derdim. Harita ve ailelerle ilgili kısımlar benim de çok işime yaradı, hemfikirim sizinle.

İngilizcesinin çok sade olduğunu ve rahatlıkla okunabildiğini duydum, doğru mudur?

Ceren · 20 Aralık 2011 15:11 tarihinde

Bazı enteresan kelimeler var tabii, aralarda sözlük gerekebilir 🙂 ama kullanılan dil dediğiniz gibi çok akıcı, oldukça rahat okunuyor.

Bir Kadın · 20 Aralık 2011 17:34 tarihinde

Serinin diğer kitapları için aklımda olsun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir