katilin seyi algan sezginturedi instagramKatilin Şeyi, Algan Sezgintüredi’nin Versus Kitap’tan çıkan cinayet romanı serisinin ilki. Ben e-kitap versiyonunu okudum.

Algan Sezgintüredi’yi sosyal medya üzerinden takip ediyor, çevirilerini beğeniyor ancak kitaplarını okuma işini geciktiriyordum çünkü bu seriyi yaz aylarına saklıyordum. Öykü okumayacağım artık nidaları arasında polisiye roman okumak, hem de Sezgintüredi tipi polisiye dünyasına dalmak için en uygun mevsimin yaz olacağını düşünmüştüm, yanılmamışım. Ağustos sonunda yaz kitabı tavsiyesi mi olur demeyin, ben yaptım oldu. Siz de okumayı düşünüyorsanız, yazarından onaylı kronolojik sıra şu şekilde:

1-Katilin Şeyi 2-Katilin Meselesi 3-Katilin Uşağı 4-Katilin Şahidi 5-Maktulün Şansı

İlk kitaba, Katilin Şeyi’ne gelirsek… Sayfaları çevirir çevirmez “49-Wilmaaa!!!” başlığını görünce eyvah dedim! Sonlarda bir bölüm ilk sayfalara düşmüş. Madem yazar bana bırakmamış, kendi “spoiler”ını kendi vermiş, hemen gözlerimi kapattım. İtiraf ediyorum, 1. bölümden başladım okumaya ve hiç pişman değilim. Vedat Kurdel’e öyle kanım ısındı ki, 49. bölümle başlasa idim, sonunun muhtemelen kansız biteceğini bilmeme rağmen yine de romandan belki bu kadar zevk almayacaktım.

Eski Kordela-yeni Kurdel Vedat ile canciğer arkadaşı Tefo’nun enteresan potansiyelini fark eden emekli komiser Nezih Amca sayesinde okuma şansı buluyoruz bu macerayı. Vedat ve Tefo’nun bambaşka insanlar olması, Vedat’ın olmadık yerlerde garip şekillerde çalışmaya başlayan kafası, yine Vedat’ın başına habire çorap ören öfkesi bu kitabı fena halde eğlenceli kılmış. Birkaç yerde evin kahkahalarımdan çınladığını söylemeliyim.

İlk kitap, kalan dördünü okuma isteğimi körükledi. Polisiye severlere, yabancı polisiyenin tekdüzeliğinden sıkılmışlara kolayca sardırıverilecek bu seri birebir!

Hazır Algan Sezgintüredi’den bahsetmişken, Twitter’da şu üçlünün her sohbetiyle çok çok eğlendiğimi söylemeden geçemeyeceğim: Algan Sezgintüredi,  Yiğit Yavuz ve Halil Babilli

Bu seriyi birkaç yayınevi basmış. E-kitapları arasında bile ciddi fiyat farkları var, internetten alacağınız zaman alternatiflerinize göz gezdirmeyi unutmayın, yayınevi kazığı yemeyin. 

Senin devamı olan Katilin Meselesi, Katilin Uşağı, Katilin Şahidi ve Maktulün Şansı‘na dair yazımı da okuyabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir