Jodaeiye Nader az Simin ya da daha kolay okunan adıyla A Separation, 2011 yapımı.

11 yaşındaki kızının İran’da bir hayatı olmayacağına inanan ve bunun için boşanıp ülkeyi terk etmeyi bile göze almış Simin ile kızına bir hayat kurmak için debelenen, aynı zamanda alzheimer hastası babasına bakmaya çalışan Nader’in ayrılık sürecinin kendi evinizin ortasındaymış gibi anlatılan hali A Separation. O kadar doğal, öyle sakin ve öyle “içeriden” ki, 120 dakika yumuşacık bir müzikmiş gibi akıp gidiyor.

Birkaç kare var yakaladığım. Hakimin karşısında Simin’in kızımın burada bir geleceği yok deme gafletinde bulunması ve erki temsil eden erkek hakimin onu bir güzel benzetmesi. Nader’in, Termeh söz konusu olunca başka her şeyi ezip geçebilecek güce sahip hale gelmesi ve kızına kişilik kazandırmaya çalışırken mümkün mertebe toplumun tepesinde tepinmesini engelleme inadı, kararlılığı. Habire hata yapıp da olay yemin etmeye geldiğinde hala inanılmaz tutucu olabilen bir garip insanlar.

Hamile kadını, Razieh’i ekranda ilk gördüğüm andan beri inanılmaz derecede güzel olduğunu düşündüm. Üstüne bir de muhteşem oyunculuğu eklenince şapka çıkarıyorum. Örümcek beyinli olmayan, iradeli ve düşünceli baba rolünde Nader ise favorim. İnsanı çıldırtma yeteneğine sahip bir ergenle böyle başetmek, bir de üstüne onu sevip fikirlerine saygı duymak, düşüncelerini manipule etmeye çalışmamak… Vay be, babaya gel!

Bol kesem var yanımda bugün, ondan çıkıyor bu puan. Filmi seyrettiğim için çok mutluyum çünkü. 9/10.

Kategoriler: Diğer

1 yorum

BAYKUŞ GÖZÜYLE... · 4 Ocak 2013 11:18 tarihinde

Çok iyi bir filmdi, çok sert, etkileyici:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir