its-complicated-posterIt’s Complicated, 2009 yapımı.

Birbirine yakın zamanlarda seyrettiğim 2. Merly Streep filmi. İlki Julie & Julia idi. (o da başka bir yazının konusu olsun.) Buradan hareketle Merly Streep’i gerçekten sevdiğim sonucuna varabiliriz.

It’s complicated benim için fazlasıyla eğlenceli ve keyifli bir filmdi. İzlerken bolca güldüm. Romantik komedilerden hazzetmeyen bu zâtı bile başında tutabildi ise uzun süresine rağmen, mayası gerçekten tutmuş demektir.

Sorumsuz, vaktiyle 3 çocuğunun varlığını filan takmayıp karısını genç bir kadınla aldatıp çekip giden; sonra da buffaloya dönmüş haliyle aslında ben sana hala aşığım diye meleyerek dönen Jake ile bir süreliğine de olsa aynı hatayı ikinci kez tekrarlama aptallığına düşen eski karısı Jane’in öyküsünü izliyoruz.

Genç kadın, küçük çocuk, hızlı hayat… 58 yaşında bir adamın başedebileceği sınırlar dahilinde değildir artık. Kürkçü dükkanına dönmek için fırsat bekleyen Jake’in şansı döndüğünde, Jane’in hayatı altüst oluyor. İnandığı değerleri sorguluyor, çocuklarının hayal kırıklıklarını düşünüyor; çıktığı yolun aslında onu iyileştirmiş olduğunu, bekar kaldığı o 10 yıl boyunca eski kocasının yarattığı tahribatı aslında tamir etmiş olduğunu fark etmesiyle de Jake’i kapı önüne koyuveriyor. Jake de yaralı köpek misali dolaşıp duruyor evlerinin ve mutluluklarının çevresinde. Büyümüş ve kendi yollarını çizmeye başlamış çocuklar, huzurlu ve komik bir kadın, güzel bir ev, sakin bir hayat… Artık işe ara vermeyi bile düşünecek kadar pörsümüş(!) işkolik Jake’in tam da aradığı şey. Ama Jane bunu yemiyor. Her şeyin bir bedeli var. Daha gençken, genç bir kadını tercih edip her şeyi yıkmanın bedeli, artık onunla mücadele edemeyecek kadar yaşlandığında da yediği haltla başbaşa kalmasıdır. Bunaltıcı(!) evliliğine tahammül edip o birlikteliğin bedeli ödemiş olsa idi, yaşına komik kaçan o arabaya binmeye devam etmiyor olacaktı.

Hasılı, güzel film. Ev çok güzel. Jane’in tükkan harika zaten. Steve Martin de botokslu mudur nedir, yüzüne bi haller olmuş. Alec Baldwin de acayip yaşlanmış, kilo almış ve çirkinleşmiş. Bu filmin yıldızı Merly Streep idi.

Ben izlediğim için mutlu oldum. Belli oluyordur. 🙂 8/10

Kategoriler: Diğer

2 yorum

Dalgaları Aşmak · 30 Nisan 2010 18:19 tarihinde

keyifle izlediğim bir filmdi:)

Bir kadın · 12 Haziran 2010 08:34 tarihinde

Zevklerimiz uyuşuyor olabilir aslında. Chloe için dediğimi yutsam mı? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir