intihar dukkani jean teule instagramİntihar Dükkanı, Jean Teulé’nin Sel Yayıncılık’tan çıkan kitabı. Ben 2. baskısını (Şubat, 2013) okudum. Çeviri İsmail Yerguz’a ait.

The Addam’s Family‘i anımsıyor musunuz? Öyle bir aile canlandırın gözünüzde lütfen ama hepsinin makul görünüşleri olsun. Dünyaları olumsuzluktan, fena fikirlerden ve ölümden besleniyor olsun sadece. Ailenin her bir ferdi ayrı garabet örneği; yaptıkları, kalkıştıkları her iş yok artık dedirtecek cinsten. Bir İntihar Dükkanı işletiyorlar mesela. İntihar etmeye karar vermiş insanlara yol gösterip çeşitli alet edevat temin ediyor ve bu kararı yüceltiyorlar. Ne de olsa dünya çekilmez bir yer, bizi zaten kimse sevmez ve “yaşamak öldürür”. Bundan para kazanmaktan daha doğal ne olabilir!

İntihar ederek öldüğü düşünülen Alan Turing’in anısına hürmeten aldığı adıyla evin küçük oğlu Alan’ın güleryüzlü, pozitif tavrı ve yaşama sevinci ile ailenin işini baltaladığı yetmezmiş gibi bir de hayatlarını kökten değiştirmesi her şeye tuz biber ekiyor.

Garip bir aile, garip bir iş, garip hayatlar… Yetişkinlere masal tadında okunursa eğlendirecek ama lüzumsuz sonu buraya yakışmış mı dedirtecek; iz bırakmayan, hafif, patlamış mısır tadında bir kitap söz konusu. Adıyla vaat ettiğini kesinlikle vermiyor, ürkütücü değil, kara mizah hiç değil, absürtlükler komedisi olabilir en fazla. Alan’ı soktukları “kahramanlık” klişesi ise hiç inandırıcı değil. (Aslında melek filandı da dünyada şekil değiştirdiyse o başka!) Hacmi de hayal kırıklığı yaratacak cinsten. Bölümlerin içi dolsun diye yazılmış gibi sanki bazı kısımlar, ki kitap zaten kısacık, font kocaman.  Le magasin des suicides adıyla uyarlanmış bir animasyonu da bulunan kitap, Tim Burton’un eline geçse idi acaba nasıl sonuçları olurdu diye düşüncelere sevk ediyor insanı. Fırsat bulup da izleyemedim henüz filmi ancak kitaptan arta kalan o olmamışlık hissi, sinemadaki versiyonunda da takip edecektir sanırım beni. Filmi izlediğimde yazıyı da güncellerim.

Kitapla ilgili bir başka yazı filuçuşu‘nu da ziyaret edebilirsiniz.


1 yorum

Canan · 6 Aralık 2015 00:27 tarihinde

Kitapla ilgili aynı düşünmüşüz. Konu güzel ama bir olmamışlık hissi içinde okudum. Tim Burton bundan ne güzel film yapar beee diye de aklımdan geçirmiştir. Sırf ismin kapılıp aldığım kitaplardan biri idi. Öylesine okundu geçti gitti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir