In the Valley of Elah, 2007 yapımı.

Eli yüzü derli toplu bir film izliyoruz. Neredeyse hiçbir karesinde aksadığını iddia edemeyeceğim kadar düzgün bir yapım. Renksiz Charlize Theron izlemek de enteresan bi deneyimmiş, onun da sırıtmadığını söylemem gerekiyor. Sıradan polis memuru rolünde gayet iyiydi. Tabii bu filmin asıl zikredilmesi gereken ismi o değil, acı çeken baba rolünde Tommy Lee Jones-ki kendisi 2008’de Oscar’a bu rolüyle aday olup ödülü Daniel Day-Lewis’e kaptırmıştı.

Irak’tan dönüp de kayıplara karışan oğlunu arayan bir baba var. Oğlunun firar ettiği söyleniyor ama inanmıyor. Henüz filmin başlarında ise ölüsünü buluyorlar. Ben uzunca bir süre oğlu olduğuna inanmakta güçlük çektim. Belki adamın tepkisiz halleridir bunun sebebi ama mutlaka bir yanlışlık var dedim, derin devlet vs gibi bir konu çıkacak altından diye bekledim, neden bilmem. Tutmadı. Oğlunu kimin öldürdüğünü ve bunun sebebini arayan, ararken de oğluna gitgide yabancılaşan asker eskisi acılı bir babanın hikayesini izliyoruz. Büyük oğlu da askermiş ve onu da kaybetmiş. Karısı ona kızgın, iki oğlunu da elinden aldığı için. Karısı rolündeki Susan Sarandon’ı son zamanlarda sürekli yan rollerde izlediğimizin farkında mısınız bu arada?

Film derli topluydu, doğru. Hiçbir şey sırıtmıyordu; oyunculuklar, senaryo, Amerikan goygoyculuğu vs. Hepsi tamam ama filmin ruhu yoktu sanki. “Amerikalılar Irak’ta kötü şeyler yapıyor”u bu kadar az görselle desteklemesi filmin en büyük handikapıydı bence. Bayrak yoluyla verilen mesaja hiç değinmiyorum bile. Kana boğdukları bir ülkeye yaptıklarını bayrakla yapılan metaforla açıklamak… Böyle bir film için çok güdük bir yöntem.

6/10

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir