ilahi bugs bunny komedyasına iki ciltlik metro bileti bahri vardarlılarİlahi Bugs Bunny Komedyası’na İki Ciltlik Metro Bileti, Bahri Vardarlılar’ın Dedalus’tan çıkan öykü kitabı. Ben 1. baskı olduğunu tahmin ettiğim (yazmıyor çünkü) 2013 Nisan baskısını okudum.

Bahri Vardarlılar’ı Semih Gümüş önerisi ile buldum. Okurken aynı çarkın içine sıkışıp kalmak, her yerde herkesin okuduklarını okuyor olmak mutsuz eder beni, keşfe açık bir dünya çünkü bu ve o keşifleri yapabilmek için de yeterince ışık veren yol göstericilere ihtiyaç var. Birkaç kez doğru önerilerine denk geldiğim Semih Gümüş’e, benim bu kitapla tanışmama vesile olduğu için teşekkür etmeliyim öyleyse.

Önce, başlıkta herkesin gözünü alan o isimden bahsetmeliyim. Olmamış, hem de nasıl olmamış! Kitaptaki öykülerden birinin adı aynı zamanda ve elime aldığım saniyede rahatsız etmeye başladı beni. Kitabın içindekilerden çok bağırıyor çünkü, yazarın enteresan bulduğu bir kurmacanın başlığı olabilir ama rafta durmak için içeriğine ihanet edecek kadar şatafatlı böyle bir kitap adını ben kınadım. Hikayede kızın tişörtündeki ve kesinlikle en önemsiz detaylardan biri olan Bugs Bunny’nin, kapağa taşınıp bir de Looney Tunes logosu ile taçlandırılmasını çok lüzumsuz buldum çünkü kitap bunlardan çok daha iyi. Kitap kapaklarını kıymetli bulduğum için de bu eleştiriyi yapmadan duramadım.

7 öykü var. En zayıfı 3. ve kitabın adını taşıyan, benim en sevdiğimse “Müthiş Bir Klip ile “Bay A ve Bay B”. Önce ilki:

Güzel ve kırılgan bir melodi var. O sürdükçe Bodrum Kalesi’nin önündeki akşamüstü güneşi hep aynı noktada asılı kalıyor.
O sürdükçe hüzün acı vermiyor insana. Geçip gitmiş güzel ve kırılgan şeylerin, ölümle olsun ayrılıkla olsun, güzel ve kırılgan oldukları için geçip gitmeye mahkum olduklarını düşünüyorsun.
O melodi sürdükçe bu hissettiğim hüzün, aslında bir şenlik ateşi diyorsun. Bu saçılanlar da onun külleri.
Beynime kül yağıyor. (Bu benzetmeyi sevmiş herhalde Vardarlılar, bir yerde daha geçiyor.)

Bir ayrılığı öyle tatlı anlatmış ki bir erkeğin gözünden, bir daha birinden ayrılacak bir kadını bile yöntemi ile ilgili olarak ikinci kez düşünmeye sevk eder bu öykü, bana inanın.

Bay A ve Bay B’nin ise kurgusunu çok sevdim. Yazarın klişelerden genel olarak hiç hazzetmediğini bu öyküde de görüyorsunuz, derdini söylemekten geri durmuyor hiç!

Orta malı haline gelmiş bir lafı dünyada ilk kez kendilerinin kısa bir süre önce keşfettiği bir şeymiş gibi söylerler ya; ölür müsün, öldürür müsün! “Bilirsin, rüyalar aynı zamanda birer metindir,” dese tamam, “rüyaların birer metin olduğunu da hatırlarsan,” dese gene tamam. 
Ama hayır:
“Bir reklamcı olarak şunu söyleyeyim: Rüyalar her şeyden önce üzerinde düşünülecek birer metindir.”
Beyin sefaleti.

Bütün öykülerde pırıl pırıl bir dil var. Yeni öykücülerin saplanıp kaldığı bataklığa adımını atmamış bile yazar, kitabın adı hariç kendini kaptırdığı hiçbir büyü olmamış. Ne keşfettiğini sandığı aforizmalar var, ne yumurtlanmış misali boydan büyük benzetmeler. Her şey taptaze, sade, anlaşılır ve  sürükleyip götürüyor. Hikayelerindeki garip unsurlara sıkıca sarılıp onları kabul edivermek çok kolay. Muhtemelen dilinin parlaklığı hiçbir şeyi yadırgamamamı sağladı. Bir sonraki sayfada ya da hikayede anlatacaklarını merak ettirdi bana. Hem de ne dilden, ne kurgudan, ne de kimi edebî sanatlardan feragat etmişti.

Sırada diğer kitabı, Şu Çay Demleninceye Kadar var. Umarım onunla da bu kadar mutlu olurum.

…sonraki yaz geldiğinde artık denizin de, diplerinde bulunacak ve bulunamayacak şeylerin de birer adı vardı. Bir yeri herkesçe bilinen adıyla düşünmeye başlamışsan orada mucize falan aramazsın, benim zamanım geçti dersin ve o duyguyu başkalarına aktarmaya çalışırsın. 

Bu arada… Kitabın adından yazarı da memnun değilmiş meğer, bu güzel haber:

bahri vardarlilar twitter

Şu Çay Demleninceye Kadar ile ilgili yazımı linkten okuyabilirsiniz.

 


2 yorum

yeşim · 3 Mart 2015 10:43 tarihinde

Sayın Seçen, kitap yorumlarınız pek şahane severek okuyup fikir ediniyoruz ama dekorasyon kısmını boşladınız! Dekorasyon da hayatımızın parçası ve sizin tavsiyeleriniz önemli.. 🙂

Selin Seçen · 3 Mart 2015 17:00 tarihinde

Yeşim Hanımcım, siz de haklısınız. Yaz gelsin, daha da fena olacak zira bir motosiklet yolculuğu yazıyor olacağım en fazla. Her telden çalmak yerine sadeleşeyim istemiştim, fikre ihtiyacınız olursa ben bilahare hizmetinizdeyim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir