Image-1 (1)Hüsniye Hanımın Ağzı, Ferat Emen’in Notos’tan çıkan kitabı.

Uzun zamandır şöyle ağız tadıyla huzursuz ola ola bir kitap okumadım diyorsanız, size gayet “rafine” bir şekilde huzursuzluk yaşatacak muhteşem bir önerim var! Kitapta 18 öykü var. Hiçbirinin gelişini fark edemiyorsunuz, çırılçıplak diline rağmen. Her seferinde güm diye vuruyor. Anlattıklarının neredeyse hiçbirine yabancı değilsiniz ama gözlerinizi kapatmayı seçmişsiniz. Ondan vuruyor belki de. Kek yapmak için yumurta ile şekeri çırpıp köpürtmek kadar temel bir adımı olanca basitliğiyle anlatıyor. Ama anlattığı ölüm, pedofili, iki erkek çocuğun ilk cinsel deneyimi vs gibi bıçak sırtı konular olunca yumurta-şeker karışımı öyle şıp diye köpürmüyor işte. Anlayıp anlamadığınızdan emin olmanız için dönüp tekrar okuma gereği duyuyorsunuz. Her seferinde en baştan huzursuz olarak ve böyle bir dili keşfetmenin hazzına vararak…

Arka kapakta sokak ağzı, sivri, özel ve yerel(?) sözcüklerle vurgusu arttırılan bir dil kullandığı filan yazıyor. Yalan! Kadın ve erkek cinsel organının bilinen kimi adlarını rahatça iliştirivermiş hikayenin içine diye, özel olmaz o dil. Yazarının gayet sıradan kelimeleri, sanki hiçbir sihri yokmuşçasına kimselere benzemeyen bir şekilde art arda dizmesi onu özel kılan. Bahsi geçen kimi konulara onun baktığı pencereden hiç bakmamış olmak etkileyiciliğini arttıran. Öyle yerel bir dil filan yok kitapta.

Kitaba adını veren öyküde çok irkildim. “Hüsniye Hanımın Ağzı”nın ne olduğunu anladığımda empati kurmaya çalıştığımı fark ettim, hem de dünya üzerinde ne hissettiğini asla anlamayacağım/anlamak istemeyeceğim bir insanla. Bana bunu yaptırdığı için kızdım Ferat Emen’e. Beni o noktaya getirmeyi başardığı içinse kıskandım. Hani olur ya, keşke şunu ben yazsaydım/çizseydim/boyasaydım/pişirseydim/dikseydim diyeceğiniz şeyler; keşke bu kitabı ben yazsaydım. Başucu kitabım mı? Dünyama farklı bir anlam mı kattı? Hayır. Ama bildiğim bütün kelimeleri bu adam gibi dizebilme isteğiyle doldurdu beni. Yeni kitaplarını hevesle bekliyorum.

Kitap kapağına da bayıldım, bittabi kitap bittikten sonra. O bebek kafası olanca ürkütücülüğüyle kitabı öyle güzel özetliyor ki!

Yazarın okuduğum diğer kitabı Perihan’la Alakadarlar Cemiyeti ile ilgimi yazıma linkten ulaşabilirsiniz.

 

Kategoriler: Kitap

2 yorum

Leylak Dalı · 5 Ağustos 2014 10:34 tarihinde

Merak ettirdin şimdi işte, Şebnem İşigüzel’in Kirpiğimin Gölgesi’ne benzeyen bir şey galiba bu. Okusam mı ki?

Selin Seçen · 5 Ağustos 2014 12:04 tarihinde

Küçücük bir kitap zaten. Okuyunuz hı hı. Şebnem İşigüzel okumadım ama, referansı ancak kendi damak zevkimden verebiliyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir