Holy Motors, 2012 yapımı.

Bir acentada(?) çalışan, ki filme adını da vermiş o acenta, Monsieur Oscar’ın bir gününü anlatıyor film. Bütün bir gün bir limuzin içinde dolaşıp kılık değiştiren, ölmeyen, hatta aynı zamanda(?) öldüremeyen bir oyun sergileyen tuhaf bir adam Oscar. Önce yaşlı bir kadın olup dileniyor, sonra cgi tabanlı bir sevişmeye imza atıyor, bir ara katil olup ardından hırçın ve anlayışsız babaya dönüşüyor. Bulduğu bütün çiçekleri mideye indirip Eva Mendes’e bile tebelleş oluyor. Yetmiyor, meğer Kylie Minogue ile de birtakım olayları varmış. Evet evet, bir yerden sonra ip kopuyor izlerken. Bende başlarda koptu, dillere destan bir akordiyon sahnesi var, oradan sonra parçaları birleştirmek için çaba sarf etmeyi bıraktım. Zaten çok zor izledim filmi, bazı kitaplar gibi süründükçe süründü elimde. Filmleri kötü bulduğum için tavsiye etmem genelde insanlara, bu filmi sırf bu kadar yorucu bulduğum için tavsiye etmeyeceğim. Bir daha da hiçbir Leos Carax filmini izlemeyeceğim. Filmine dair kendisiyle yapılmış bir röportaj var şurada; okursanız siz de ne kadar uçuştuğunu, konma çabası içinde olmadığını ama biz fanilerin kanatsız halimizle ona nasıl yetişeceğimizi de zerre kadar umursamadığını görürsünüz!

5/10.

Kategoriler: Diğer

2 yorum

YUSUF KAAN KIR · 24 Ocak 2016 11:38 tarihinde

Bu filmle ilgili söyleyebileceğim bir şey yok. Çünkü anlamaya çabaladıysam da anlayamadım. Ama bu filmi kötü yapmaya yetmiyor. Bazen anlayamazsınız ama hissedersiniz ne kadar büyük olduğunu: Beckett metinleri, Edip Cansever şiirleri, Lars Von Trier filmleri, Teoman sözleri gibi.

Filme notum: 7
Gerçekteki notu: 9 -10 arası 9.5 gibi.

😀

    Selin Seçen · 24 Ocak 2016 11:58 tarihinde

    Benim için bir şeye “iyi” diyebilmenin yolu anlayışımdan geçiyor. Beckett’ı anlayabiliyorum, Teoman da kimmiş diyorum, orta yolu buluyoruz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir