Hairspray, 2007 yapımı.

İyi ki sinemada izlememişim, kötü ki evde izlemişim! Bu filmi açık hava sinemasında mümkünse oturmadan izlemek gerekiyormuş meğerse. Kimse uyarmamış beni. Zaten kim uyaracak ki? Siz rock’n roll, twist, jive seven birini en son ne zaman gördünüz? Yıllar önce üniversitede dans ettiğim partnerimden başka, benimle bu muhteşem müzik ve dans zevkini paylaşan kimseyi görmedim ben ne yazık ki.

Hairspray’in konusu çok önemli değil. Gerçekten… Kadın kılığındaki muhteşem John Travolta, hırslı Michelle Pfeiffer, “hükümet gibi kadın” Queen Latifah, müzikler, danslar, ayakkabılar, saçlar, kıyafetler öyle güzel ki; filmin yavan konusu önemini yitiriveriyor. 60’larda beyaz&zenci birlikteliğini müzik ve dans yoluyla sağlamaya çalışan bir grup insanın bol müzikli, danslı hikayesi olarak görmek en kolayı sanırım bu film için.

Filmde giydiklerine bakarken dalıp gitmişim zaman zaman. O kabarık muhteşem etekler, süslü püslü gömlekler, desenler… Çoğunu hiç gıkımı çıkarmadan giyerim, görenlerin hakkımdaki fikirleri ne olur bilemem tabii. 50’ler ve 60’ların modasının döndüğü yılları da bu yüzden çoook seviyorum. “Bu ne giymiş böyle?” bakışları biraz azalıyor.

Twist… Ne eğlenceli bir danstır. 60’lık dedemin twist yaptığını görmüşlüğüm var, gözümde daha bir kıymetlidir o yüzden. Ya jive, ya rock’n roll… O kabarık etekli kızları etraflarında 360 derece döndürüp bacaklarının arasından kaydırarak geçiren, saçları spreyle geriye taranmış yakışıklı erkekler… Şu salsa çılgınlığı yerini biraz da bu hareketli danslara bıraksa ne güzel olur, mekanlarda miskin miskin çalan Güney Amerika ezgileri biraz hareketlenir belki.

Filme dair çok bir şey söylemediğimin farkındayım. Bütünlük bekleyerek seyredilmemeli, bunaltabilir. Bahsettiğim türde müziklere gerçekten ilginiz varsa seyredin. Müzikallere mesafeli iseniz kesinlikle uzak durun. John Travolta’yı hep böyle hatırlamak istiyorum diyecek kadar garip ve eğlenceli bir rolde seyretmek isterseniz sakın kaçırmayın.

Benim puanım mı? Soundtrack’ini edindiğimi de varsayarak… 8/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir