goodreads benyazarsamolurGoodreads hesabıma göre bu yıl 55 kitap okumuşum, toplamda 11060 sayfa ediyormuş. Toplam sayfa sayısını görünce gözlerim şenlendi! (Sayı doğru değilmiş, şimdi daha mutluyum. Kimi kitaplar ISBN numaralarını da arasam sistemde çıkmıyor, 60’tan fazla aslında, blogda olup da goodreads’te olmayan kitaplar da var.)
Okuduğum kitaplardan 3’üne 5 yıldız vermişim sadece. Birini ciddi bir edebî kaygı gütmeden notlandırdığımı söylemeliyim, bazen çok eğlendiğim kitaplara yüksek puan vermek mutlu ediyor beni. Notu çok da kıt bir kullanıcı değilim bence, kitaplar ağırlıklı olarak 3 ve 4 yıldız arasında gidip gelmiş. 1 yıldız verdiğim az kitap var (bence!).

 

Benyazarsamolur‘a 56 yazı girmişim. Bunlardan 49’u kitap değerlendirmesi. Haftalık 1 kitap neredeyse. Ortalamayı tam olarak tuttursam daha da mutlu olurdum. Bir kitabı, hakkında değerlendirme yapma fikriyle okumak ile sadece alınacak zevke odaklanarak okumak arasında ciddi fark var. İlki kesinlikle daha çok vakit alıyor; yazar hakkında, daha önceki kitapları hakkında pek çok şey okuyor, başka kaynaklarda yazılmış değerlendirme yazılarını da tarıyorum. Okurken elimde sözlük yahut google sayfası ya da not aldığım defter de cabası!

Instagram hesabıma geçtiğimiz bir yılda 188 fotoğraf yüklemişim. En çok like alanları sıraladığımda özenerek çekmeye çalıştığım kitap fotoğraflarından çok motosikletli fotoğraflarım olmasını ise gayet eğlenceli buluyorum. Zira motosiklet ve kadın odaklı yazılar yazmak istiyordum kendi tecrübelerimden yola çıkarak, alttaki görseli görünce daha da heveslendim. benyazarsamolur_full

Yine Instagram sayesinde çok acayip şeylere rastladım. Birbirini pohpohlayan, berbat kitaplara methiyeler düzen, beni takip etmediği halde eklediğim her fotoğrafı beğenen garip kullanıcılara şahit oldum. Egonun her yerde insanın başına bela olduğunu, “okur” olmanın bile bunu engellemediğini görerek şaşırdım. Beni hiç tanımadığı halde daha ilk sohbette kitap tavsiye eden insanlarla karşılaştım, çok şaşırdım. Bana özellikle sorulmadıkça birebir sohbetlerde asla kitap önermiyorum. Bunun için blog yazıyorum zaten; hem kendim için okuduklarıma dair anı bırakmak, hem de birikimime ve okuma zevkime güvenen insanlar için basit bir yol haritası çizmek tek amacım. Doğru bildiğimi yapmaya devam edeceğim.

-Bir de Twitter hesabım var, genellikle yazıları eklemek ve yayınevlerinin yenilerini takip etmek için kullanıyorum. Ara sıra sevdiğim müzik videolarını da paylaşıyorum.

-Blogun Facebook sayfasını da blogu takip eden insanları yeni yazılardan haberdar etmek için kullanıyorum.

-Kitaplara gelince… Bu yıl beni en çok mutlu eden kitaplar şunlar olmuş:

*Alakarga’dan çıkan Şeytan’ın Günlüğü/Leonid Andreyev
*Kolektif Kitap’tan Benim Mutlu Hayatım/Lydia Millet
*Sel’den çıkan Hindi’nin Ruhu/Ersan Üldes
*Kanat Kitap’tan Iza’nın Şarkısı/Magda Szabo

Güzel kitabın böyle bir yan etkisi var. Andreyev’in bütün hayatını ezberledim; Bulgakov ile arasındaki benzerlikleri, hayatlarının birbirlerine etkisini çok büyük zevk alarak okudum. Lydia Millet’in Kolektif Kitap’tan çıkan Çaresizlik Kuyusu adlı kitabını da hemen aldım. Tıpkı fuardan Ersan Üldes’in diğer kitabı Zafiyet Kuramı‘nı hemen almam gibi. Magda Szabo’nun okuduğum ilk kitabından öyle derin bir şekilde etkilendim ki Kapı‘yı da okudum. Yazarı bana öneren Leylak Dalı, hevesimi fark edince Katalin Sokağı‘nı hediye etti ve çok mutlu oldum. Yavru Ceylan da zaten kitaplığımdaydı, böylece dilimize kazandırılmış Szabo külliyatı artık tamamıyla elimin altında.

-2015’in bana göre kaybedenleri ise şunlardı:
*Alper Canıgüz’ü sevemedim, 5 yaşında veletlerin 35 yaşındaki adamlar gibi konuşmasından çok rahatsız oldum.
*Ferat Emen ve Bahri Vardarlılar hariç okuduğum pek çok öykü kitabından içim şişti, hayata dair incelikli detayların anlatıldığı hiçbir öykü okumak istemiyorum artık!
*Seray Şahiner’in bütün kitaplarını okudum ama hakkını yemeyeyim, en çok Antabus’tan nefret ettim! Kadına uygulanan şiddetin bu denli karikatürleştirilmesi, hem de bir kadın eliyle yapılması bana fena halde sinir bozucu geliyor!
*Monokl’dan bu sene tek kitap okudum, bir de çok yoğun şekilde reklamını yaptıkları kitabı almıştım ama okumayı düşünmüyorum, sosyal medyada nasıl göründüklerini pek umursamayan ve insanlara hakaret eden çalışanları nedeniyle kitaplarını listemden çıkardım.
*Domingo’yu da aynı nedenle asla kitapları alınmayacak yayınevleri arasına ekledim. Kitap fuarında standından okur kovan ve özür dilemeyi bile düşünmeyen bir yayınevinin kitaplarını okumayı reddediyorum!
*İlk defa bir yazar ile röportaj yaptım, buluşmaya geldiğinde bloga hiç bakmadığını söyledi, ki günlerdir haberleşiyorduk. Yazıdan sonra da sergilediği saygısız, sevimsiz tavır nedeniyle yazarlardan uzak durmalı görüşümü pekiştirdiği için röportaj fikrimden sonsuza kadar vazgeçtim.
*Bu denli tantana koparan Kağıt Ev’i ben sevmedim, bana ekşisözlük’teki şu yazıyı anımsattı.
*Bunca yıldır hevesle aradığım Damızlık Kızın Öyküsü hayal kırıklığı idi, onun yerine okuduğum Swastika Geceleri daha başarılı bir feminist distopya örneği idi bence.
*Okuduğum ilk Hakan Günday kitabı korkunçtu. Devamını getirmek konusunda bütün hevesimi kaçırdı. Yazarı tanıyanlar en kötü kitabıyla başladığımı söyledi, göreceğiz, yeniden heves edebilirsem.
*Trendeki Kız ve Marslı çok satanlar facialarındandı.
*Sezgin Kaymaz’ı ilk olarak öyküleriyle tanımak doğru bir adım değilmiş sanırım, bir de roman deneyeceğim. Onda da başarısız olursam bir daha asla okunmayacaklar arasına girecek.

Bir de 2016 planım var elbette. Goodreads’i kitap takibi konusunda başarılı bulduğum için kullanmaya devam edeceğim ve bu yılki hedefimi 65 olarak belirledim. Haftada bir kitap değerlendirmesi ortalamasını tutturmak ve diğer sosyal medya kanallarını da daha etkili bir biçimde kullanmak niyetindeyim.

Yorumlarla şenlenecek, tanıştığım için mutlu olacağım pek çok insanla yolumu kesiştirecek daha verimli bir yıl olması dileğiyle… Hoş geldin 2016!

Kategoriler: Kitap

4 yorum

S_o · 7 Ocak 2016 00:51 tarihinde

Benden de bahsedeceksin diye bekledim durdum. Şahane bir okurla tanıştım, çok iyi okur, çok esprili, çok tatlı, acayip sevdim onu gibi abartı içermeyen kelimelerle tarif edileceğimi umdum. Ama olmadı. 2017 de olması dileğiyle, hatta uyarısıyla!

  Selin Seçen · 7 Ocak 2016 01:16 tarihinde

  Ben bu hatayı nasıl yaptım bilemiyorum, affedebilecek misin beni? Bu yıl içinde seni sıkça anacağıma söz versem?

elif · 21 Ocak 2016 10:29 tarihinde

Selin Merhaba,

Goodreads kullanmıyordum, heveslendim şimdi. Ben de mi başlasam?

Öykü alanında çok tecrübem yok , Şule Gürbüz’den Coşkuyla Ölmek okudum en son ve bayıldım, eridim, bittim, O derece beğendim. Blogumda yazdım, merak edersen .

Günday ‘ın AZ ve DAHA’sı dışındakileri ben de sevemedim. Ama bu ikisi olağanüstü.

Kağıt Ev benim de hiç hazzetmediğim, ne alaka diye diye okuduğum bir kitap oldu.

Sevgiler..

  Selin Seçen · 21 Ocak 2016 11:55 tarihinde

  Elif,

  Goodreads benim gibi dağınık okuyucular için biçilmiş kaftan bence. Uygulaması da, sitesi de iyi kotarılmış işler değil ama yıl içinde yarım bıraktığım, sonraya sakladığım pek çok kitabı böyle listelemek çok kolay geliyor artık bana.

  Öyküye ben de meftun değilim, yine de seviyorum, bazen çok iyi örnekleri denk geliyor çünkü.

  Günday’a Az ile başladım ve ne yazık ki korkunç dediğim kitabı da o. Tamamen silmiş değilim listeden, Kinyas ve Kayra’yı okuduktan sonra karar vereceğim.

  İade-i ziyaret için yola düşüyorum şimdi. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir