Going the Distance, 2010 yapımı.

Kesinlikle bilinçli bir seçim değildi, denk geldi ve seyrettim. Böyle bir filmi bilinçli olarak, hakkında yazılmış çizilmiş şeyleri okuyarak seyretme ihtimalim var mı? Aman Allahım, daha neler!

Çok kötü. Evet, derinlikli bir anlatıma filan gerek yok. Öyle böyle değil, çok kötü. Birbirlerinden kilometrelerce uzakta ilişkilerini sürdürmeye çalışan Erin ve Garrett’ın varmış numarası yapan aşk öyküsünü izliyoruz filmde, Garrett’ın arkadaşları Dan ve Box’ın komik olması gerektiği düşünülmüş abuk sabuk diyalogları eşliğinde.

İlk soracağım soru şudur: Drew Barrymore’a n’olmuş?! O çene, şişmiş yüz, garip gülüş… Bu kız bu kadar itici ve çirkin değildi. Ben mi yanlış hatırlıyorum, yoksa bıçak ve botoks mu değmiş o yüze? Değdiyse o çeneyi niye düzeltmemiş? İş kazasından hallice bir yüzle çocukluğumun tatlı, sevimli ve güzel Drew’ini gömmeme sebep olduğu için ayrıca nefret ettim bu filmden!

Garrett ve Erin arasındaki aşka ikna olmanız için hiçbir veri yok elde, bilesiniz. Esas oğlan aslında gayet beceriksizken, GG’nin Blair’ine doğum günü için minicik bir şey bile almayı akıl edemeyecek kadar kazmayken, birden sevgilisine sürpriz olsun diye ülkenin diğer ucuna uçan bir adama dönüşüyor. Yerseniz!

Kadın da, yanındaki taş gibi barmeni esgeçip niye sevdiğini anlamadığımız, beş bin mil ötede yaşayan adama bel bağlıyor. Hani bir özelliğini filan görsek içim yanmayacak! Onun için işinden gücünden vazgeçmeye kalkıyor, şehir değiştirmeyi düşünüyor vs.

Bu filme bir yerlerde denk gelirseniz, esgeçin. Romantik komediden tiksinmeme rağmen “uzak mesafe ilişkisi” hakkında birtakım fikirlerim olduğundan “acaba?” diyerek oturdum başına, ama Türkçe adı hariç hiçbir detay mutlu etmedi beni. Seni Uzaktan Sevmek adıyla gösterime girdi film Türkiye’de. Korkunç çeviriler yerine bu seferki isabetli ve sevimli bir tercih olmuş bence.

Film mi? 1/10.

Fikirlerim mi?
Uzaktan ilişki olmaz. Ne zaman olurdu? Modernizmin, aptal insan egosunun dünyayı henüz bu denli kirletmediği zamanlarda belki. Saygısızlığın, kabalığın, çirkinliğin yaşadığımız evreni bir canavar gibi avcunun içine aldığı bu hayat şartları birini dibinizdeyken bile sevmeyi güçleştirirken; araya mesafe girdiğinde özensizlikler ve emek vermemek nedeniyle o ihtimali sıfırlıyor benim nazarımda.

Kategoriler: Diğer

2 yorum

mustafa · 28 Kasım 2010 17:45 tarihinde

ovv super..birileri de neyi izlemiceimizi yasmaliydi.bu sen oldun ellerine saglik:)

Bir Kadın · 28 Kasım 2010 17:51 tarihinde

Kendi üstümde test etmek hiç sevimli bir fikir değil tabii. Ama oluyor arada, n’apalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir