Frankenweenie, 2012 yapımı.

Tipik bir Tim Burton hastası olmamakla birlikte yaptıklarını takip ediyorum. Siz kendisinin bir şiir kitabı olduğunu, hatta İstiridye Çocuğun Hüzünlü Ölümü adıyla Türkçeye çevrildiğini biliyor muydunuz? Hıh işte, ben onu bile biliyorum. Hatta “Çok Gözlü Kız” şiiri de favorim. Hal böyleyken siyah beyaz animasyonunu gösterimde kaçırmak olmazdı.

Seyrettiğim salonda bir çocuk vardı sadece, çok da çocuklara hitap eden bir animasyon değil zira, karakterler bana bile ürkütücü geldiyse 10 yaş altı bir çocuğun zihniyle daha beter oynayabilir.

Afişte de görülen tosun tombalak, Victor’ın en iyi arkadaşıdır, adı da Sparky. Ama meşum bir kaza sonucu ölür, geri kalanı bildiğiniz gibi işte. Deneyler neticesinde dirilir, olaylar gelişir vs.

Karakterlerin çizimi muhteşemdi. Bacakları, yürürkenki salınımları… Bazen sadece onları izledim. Özellikle öğretmen Mr. Rzykruski’nin yüzüne bayıldım. Ağız hareketlerine de. Herkesten daha yavaş hareket ediyor ağzı, her hece için bir hareket var ve aralarda güç bela hissedilen esler veriyor gibi. Sonra gelecekten kehanetleri şekilli kakaları nedeniyle veren Mr. Whiskers ve sahibesi var, inanılmaz sinir bozucular. Ve kambur, sinsi, görünmez balığın geçici sahibi sevimsiz Edgar… İşte en sevdiğim karakter. Sesi, konuşma şekli, elleri, jestleri! Sirk izler gibiydim. Tosun annenin, tosun oğlunun ellerine de özellikle dikkat lütfen, muhteşem olmuş!

Sıkılabilirsiniz filmden, ürkütücü tipleri hariç çok fazla altmetin barındırmayan bir çocuk animasyonu aslında, sosla güncelleştirilmiş ama ben sevdim. 8/10.

 

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir