Flammen&Citronen, 2008 yapımı.

Hannibal’da izlediğimden beri Mads Mikkelsen’le kafayı bozmuş vaziyetteyim. O acayip karakteristik yüzüne rağmen her rolün üstesinden gelişini büyüleyici buluyorum. Üstelik her seferinde bir önceki rolünü tamamen unutmuş oluyorum. Öyle de başarılı inandırıcılık konusunda! Filmografisini bitirmeye de ahdettim. Sırada “Limon” olduğu gerçek bir hikayeden uyarlanmış Flammen&Citronen var.

Danimarkalı bir direniş grubunun tetikçisi, saçları nedeniyle ateş olarak anılan Flammen ve suikastlerinde onun şoförlüğünü yapan Citron’un öyküsü. Fonda 2. Dünya Savaşı, hem de Yahudi mezalimini bozuk plak gibi çalmadan.

Bent_Faurschou-Hviid, nam-ı diğer Flammen ve Jørgen Haagen Schmith‘in kısacık ve acı hayatlarının öykülerini de ekledim meraklıları için. Flammen’in hayatı 20 bin kron etmiş, Citronen ise daha ucuza gitmiş, öldürdüğü bir tabur askeri saymazsak. İkisine de bu bedeli biçen kadın ise 90’larda ölmüş.

Uzun bir film, yine de boğulmuyor insan. Zevkle, bazen de boğazınızda bir düğümle izlemek mümkün. Üstelik 1974 doğumlu olmasına rağmen, 23 yaşında bir çocuğu canlandırırken gözü hiç yormayan, imdb’deki fotoğraflarına bakmazsanız gayet çekici bile bulabileceğiniz Thure Lindhardt ile tanışmak da cabası. 8/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir