Erken Kaybedenler, Emrah Serbes’in İletişim’den çıkan kitabı..

Ben de Emrah Serbes’i Behzat Ç. ile tanıyan çoğunluktanım. Bu kitabı elime alana kadar hakkında hiçbir fikrim yoktu, kaç yaşındadır, birikimi/eğitimi nedir, kalemi nasıldır vs. Şimdi mi? Aferin bana, tanışmış olmaktan dolayı mutluyum.

-Bir derviş ya da manyakoğlumanyağın teki değilseniz, olayları küçültmeden ya da büyütmeden, oldukları gibi kabul ederek yaşayamazsınız.

-Anneannemin, sevgisini tek insan üstünde toplayabilme gücü var. Sevgiyi yüzeysel olarak dağıtacağına bir noktada yoğunlaşabiliyor. Sevebilme kapasitesi aynı kapasite, sadece sevilen insan için daha yoğun, daha etkili. Buna da saygı duymak lazım.

-Eli elimdeyken, benim nerede bitip onun nerede başladığını ayırt etmem o kadar zordu ki.

-Zaten kadınların gözüne girme tutkusu kimde yok ki? Erkeklerin zekası bu tip kafa yormalar yüzünden gelişmiştir.

-Ama suç onda, benim gibi adamları, nasılsa on üç yaşındadır, daha çocuktur diyerek, ay ne sevimlisin tarzında sıfatlarla baştan çıkarmayacaksın güzelim, tutar öperler, kalırsın öyle.

-Vaktinde biri ülkemizdeki bütün kızları çok pis korkutmuş, hiçbirinde gerçeği söyleyecek cesaret bırakmamış.

Bütün bu aforizmaları, yaşları 13 ila 17 arasında değişen veletler yumurtluyor. Onları da 32 yaşında, çok muhtemel bu ergenlerden birinin hayal gücüne sahip Emrah Serbes seslendiriyor.

Kitap 8 hikayeden oluşuyor. Her birinin kahramanı çabucak sinirlenen, komploya müsait çocuk beyinli, hormon baskısı altında biraz ezik biraz kırık mahalle “delikanlıları”. Öyle içtenler ki. Onlar sinirlenirken gülmemek mümkün değil pek. Bu küçücük, lezzetli kitabı yüzümde kocaman bir gülümseyişle okudum kullanılan dilin sadeliği, direktliği ve sıcaklığı nedeniyle. Ve yaşıtım bir adamın bu ülkede edebî galeyanlara gelmeyip de kitap yazabildiğini görünce öyle mutlu oldum ki. Ne dediğini kendinden başka kimsenin anlamadığı yazarlar nedeniyle güncel Türk edebiyatından uzaklaşırken Emrah Serbes ilaç gibi geldi. Devamı da gelecek.

2,5 yıl sonra bu yazıyı yeniden okuyup nasıl da pozitif hislerle bu yolculuğa başladığımı hatırlayıp gülümsedim. Artık Emrah Serbes hakkında böyle şeyler düşünmüyorum, buyrun güncel halime:
Deliduman/Emrah Serbes

Kategoriler: Kitap

2 yorum

Selin Seçen · 11 Şubat 2013 12:42 tarihinde

Aman ne hoş bir rastlantı bu böyle! 🙂

Leylak Dalı · 11 Şubat 2013 12:40 tarihinde

Bu kitabın isim annesinin kızkardeşim, editörünün de kızkardeşimin eşi olmasından gurur duymaktayım efenim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir