Dracula, Bram Stoker’ın efsanevi romanı. Vampirlere dair güncel saçmalıkların yegane kaynağı. Sağlam bir hafakanlar geçirteci!

Vampir külliyatına olan merakımı Dracula’yı okuyarak taçlandırmasa idim pek bir eksik hissederdim kendimi. Ha yaptım, başım göğe mi erdi? Ne yazık ki hayır.

Dracula, Transilvanya’da yaşayan bir konttur. Çok çılgın bir şatoda oturur, yemez içmez, geceleri örümcek gibi duvarlarda gezer, uçmaz, insan gibi yavaş hareket eder, tek numarası sivri dişleri ve birtakım doğaüstü, tırıvırı yetenekleridir. Emlak müşaviri Jonathah Harker, Dracula’yı Londra’da ev sahibi yapar. Onun ne olduğunu anladığında ise artık çok geçtir. Gerçeği keşfettiğinde de histerik kadın krizleri geçirir, enteresandır ki. Bu esnada Dracula çoktan Lucy ablayı yemeye başlamıştır. Lucy abla mevta olup Van Helsing hocamızı da bu sırra eriştirince olaylar, olaylar, olaylar…

Karakterler öyle karikatürize ki… Siyahlar, simsiyah. Beyazlar, bembeyaz. Griler çoktan ölmüş. Sürekli hezeyan geçiren insanlardan mürekkep bir ekibin dini ya da ahlaki konuşmalarını dinlemek özellikle romanın son 1/3’lük kısmında bana da dert oldu. İçim şişti, bitsin diye hızlı okuma tekniklerinden seç-beğen-al yaptım. Canım Kont Dracula’yı bile onca hantallığına rağmen daha çok sevdim.

Vampir mitine saygı duyup güncel vampirlere saydırıp Kont Dracula’yı sevmem mümkün değil, üzgünüm. Sinemada nasıl can bulduğunu bilmiyorum, bu da benim eksikliğimdir, giderince onun hakkında da atıp tutarım ancak… Ben insandan 100 misli hızlı hareket etmeyen, uçamayan, yeterince acımasız olmayan hiçbir vampiri bağrıma basamam. Kont Dracula, sen git canım, Eric’i gönder bana! Haziran da geliyor zaten.

Görseli de hainlik olsun diye böyle yaptığımı belirtmeden geçemeyeceğim!

Kategoriler: Kitap

4 yorum

Selin Seçen · 4 Nisan 2013 11:15 tarihinde

Güldüm.

Spam yorumlardan geçilmiyordu, hatta bir günde 200 civarı spam yorum alıyordum, dayanamadım! Bir süre daha dursun, sonra iptal ederim, unuturlar belki beni o arada. 🙂

Semih · 4 Nisan 2013 10:34 tarihinde

Çılgınsın. 🙂

Ayrıca robot olmadığımı ispatlamak istemiyorum. (:

Mustafa TOK · 15 Mayıs 2013 10:36 tarihinde

Benim siteyi ziyaret eden bile yok yav yine iyi birşey spam yorum almak

Selin Seçen · 15 Mayıs 2013 19:19 tarihinde

Bir iki ayakkabı fotoğrafı paylaşın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir