District 9, 2009 yapımı.

Bilimkurgudan hazzetmeyen, vampirler hariç sinemada gerçeklikten uzak (yazar burada ‘benim hala umudum var’ diyor) şeyler seyretmeyi sevmeyen bu bünye için sakıncalı filmler kategorisine giriyor District 9. Uzay gemilerini hareket ettiren modül kayıplara karıştığı için dünyada mahsur kalan uzaylılar ve devletin onlara dair politikaları eşliğinde, yanlışlıkla maruz kaldığı karışım nedeniyle değişime uğrayan bir adamı seyrediyoruz film boyunca. O güne dek devletin yaratıklara dair politikalarının destekçisi olan, hatta bizzat o çarkın içinde çalışan Wikus’un yaşadığı dönüşüme eşlik eden iç ve dış çatışmalardan ibaret bir yaratık güzellemesi film.

Oraya buraya saldıran başıboş yaratıklara tahliye emrini imzalatmaya çalışan insanlar, öyle mi? Böyle bir filmde mantığı ya da gerçekliği sorgulayacak değilim. O niye öyle olmuş, o sıvı aslında neymiş, o kadar insan öldürüyorlarmış da nasıl böyle başıboş bırakılıyormuş bu yaratıklar vs bunlar dünyaya konuşlanmış bir uzay gemisi söz konusuyken sorgulamayacağım detaylar.

Eli yüzü derli toplu bir film izleme arzusunda iseniz seyredin ama bana verebileceği tek şey ne yazık ki sadece oydu. Önyargılarıma kurban olmasın, hakkını alsın diye… 7/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir