Den brysomme mannen ya da daha okunabilir adıyla The Bothersome Man, 2006 yapımı.

Norveç-İzlanda ortak yapımı buz gibi bir İskandinav filmi izlemek ister misiniz? Özel olarak ilgilenmiyorsanız sıkılacaksınız ama, benim gibi.

İskandinav stili döşenen evler, minimalizm, tekdüze kıyafetler… Adamların her şeyinden mi ruhsuzluk akar?! Bilinmeyenden gelen otobüsün yolcularını indirdiği istasyonun adı bile manidar, standart!

Her şeyin tıkır tıkır işlediği bir dünyada; kokudan, müzikten, çocuktan arındırılmış sterilize bir dünyada  mutlu olamayan Andreas’ın vajina girişine benzeyen bir duvardan gelen müzik sesini duyup orayı yıkıp “başlangıcı”na ulaşmaya çalışması ve kremalı bir pastayı “hissederek” yemesi onun bu steril dünyadan atılmasına sebep oluyor. Nereye mi? Sona. Hangi son bilmiyorum ama. O kadar çok okumaya açık ki bu film, seç-beğen-al yapabilirsiniz.

Beni çok açmadı ama. 6/10.

Nasıl unutmuşum bilemiyorum, film acayip rahatsız edici bir sahneyle açılıyor. Metroda öpüşen bir çiftin görüntüsü ve sesi eşliğinde. Bir noktadan sonra tüylerim diken diken oldu bakamadım, sonra sesini de kısmak zorunda kaldım. Hayatımda böyle çirkin, böyle rahatsız edici bir öpüşme sahnesi görmedim. Amaç da buymuş zaten, kesinlikle başarılı oldu. Yetmezmiş gibi aynı sahneye ikinci kez maruz kaldım. Adam bu sahneyle zıvanadan çıktı belki de, metronun altına attı kendini. Ben olsam çifti iteklerdim! Bırr… Yeniden hatırladım da…

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir